Przejdź do treści

BLOG VS. FORUM DYSKUSYJNE

  • przez

Nie każdy bloger zna tajemnicę blogowania. Nie każdy wie, że prowadzenia bloga to coś więcej niż pisanie tekstów i linkowanie go na lewo i prawo. Nie każdy wie, że blogi tworzą własną, bardzo indywidualną i konkretną społeczność, której przywódcą jest autor bloga – bo najlepiej prowadzić bloga w pojedynkę – tak żeby się nie pojedynkować.

Ja poczytuję blogi innych ciekawych osobistości bardzo często. Lubię czytać, a jak ktoś mnie zainteresuje to nawet o nim napiszę. Ale ważniejsze jest to, że podczas przeglądania w miarę popularnych blogów, można zaobserwować pewne dziwne zachowanie autorów. Otóż, większość, gdy zobaczy pod wpisem kilkanaście komentarzy chce więcej, chce zatrzymać czytelników, chce z nimi rozmawiać. Niestety nie robi tego w blogowy i bardzo specyficzny jeszcze sposób, ale tworzy forum internetowe bloga.

Bo jak domniemam, z założenia forum ma przyciągać większą ilość czytelników, zachęcać do rozmowy, do dyskusji, do paplania na różne tematy – przeważnie powiązane z główną tematyką bloga. Niestety problem w tym, że większość tego typu for nie jest promowana poza obszarem użytkowników do którego dociera blog. Forum staje się martwe, bo autor bloga również nie jest obecny na nim 24h na dobę i zwyczajnie o forum może zapominać. Dodatkowym problemem jest podział, który zostaje wprowadzony na blogu. Bo gdzie wypowiedzieć się na temat, który został poruszony w ostatniej notatce jeżeli jest do dyspozycji forum i komentarze bezpośrednio pod wpisem? Część nigdzie się nie wypowie, bo jest niezdecydowana, druga cześć napisze komentarz bo to grupa leniuchów, a trzecia założy kilka tematów na forum o tym samym. Dodatkowym zabójstwem jest sytuacja, gdy na blogu udostępnia się tworzenie własnych kont użytkownika, a przy pojawieniu się forum trzeba podobny proces powtarzać jeszcze raz – w wyniku czego w obrębie jednej grupy internetowej trzeba udzielać się z dwóch różnych kont (nawet jak będzie ten sam nick i avatar to konta będą różne).

Jeżeli zamierzasz założyć bloga – przemyśl to dokładnie. Zastanów się, czy po zebraniu wystarczającej rzeszy fanów nie zechcesz wszystkiego zepsuć rozdrabniając swoją społeczność na podgrupki. Nie ma nic gorszego w sieci niż dzielenie, albo oddzielanie internautów.

Jeśli chcesz dużo dyskusji i opinii, nie masz zamiaru być autorytetem to zakładaj forum. Trudniej będzie Ci je rozkręcić, ale na pewno po kilku latach będzie chodziło samo – bez Ciebie. O Tobie wspomną aby nieliczni, którzy od początku do końca będą fanami właśnie Twojego forum. Blog daje Ci tę możliwość, że od początku do końca to Ty jesteś na nim najważniejszy i to Twoje zdanie liczy się dla czytelników najbardziej. Forum to miejsce, w którym moje prywatne zdanie jest najważniejsze, ani admin, ani inny użytkownik nie ma takiego autorytetu jak ja sam – z blogiem na szczęście jest inaczej.

Recepta na forum i jedność w społeczności blogowej.
Mimo wszystko może zależeć Ci na prowadzeniu bloga, a przy okazji rozwinięciu swojego tematycznego forum. Możesz przy tym zastosować parę sztuczek i zachować większość komentujących i czytelników. Musisz jedynie sprytnie połączyć jedno z drugim. Przede wszystkim nie każ nikomu zakładać nowych kont – zintegruj dwa oprogramowania, których używasz i połącz bazę danych w ten sposób, aby bezproblemowo działało logowanie zarówno na blogu i na forum. Aby nikt nie musiał się przelogowywać i był stale online. Stwórz na forum kategorie: Wpisy z bloga – albo coś takiego. W tej kategorii stwórz fora, nazwy niech odpowiadają kategoriom na Twoim blogu. Przy dodawaniu wpisu na blogu wstaw na niego jedynie zajawkę, wstępniak. Następnie zaproś do przeczytania całego artykułu, który opublikowany jest na forum. Zalinkuj do niego i przerzuć czytelników na forum. W tym momencie użytkownik może od razu skomentować wpis po jego przeczytaniu. Może zacząć dyskusję z innymi – bo wiadomo, forum to forum.

Przy okazji przechodząc do głównej strony forum prawdopodobnie rozpocznie inną dyskusje w danej dziedzinie i zaintryguje tym innych czytelników. Musisz jednak pamiętać o zakazie tworzenia nowych tematów na forach poświęconych blogowi. Otwórz inne kategorie, inne fora gdzie będzie można prowadzić spokojną dyskusję. Koniecznie załatw sobie moderatora, który będzie pilnował porządku i wszelkie spamy wyrzucał – blog to praca nad Twoją treścią, forum to praca nad treściami innych.

O zmianach jakie chcesz wprowadzić koniecznie poinformuj czytelników. Nadal bądź z nimi w dobrym kontakcie, nie zaniedbuj forum i zawsze odpowiadaj jak najszybciej, gdy w jakimś poście pytanie kierowane jest bezpośrednio do Ciebie. Pamiętaj również, że forum niestety nie będzie stroną główną – pozostanie nią nadal blog i to jest bardzo ważne. To forum służy blogowi, a nie odwrotnie.

Każdy ma swoje zdanie, dzisiaj jestem okropnie łagodny. Ale już wystarczy.

1 komentarz do “BLOG VS. FORUM DYSKUSYJNE”

  1. Pingback: Jak założyć forum z gniotkiem? - gniotek.com

Możliwość komentowania została wyłączona.