Przejdź do treści

Co to są kryptowaluty?

  • przez

Nie masz pojęcia co to są kryptowaluty, a chciałbyś się dowiedzieć? Nie wiesz o co chodzi z blockchainem? Zastanawiasz się czy warto bliżej się tematem zainteresować, ale nie wiesz czy powinieneś zacząć inwestować w kryptowaluty? Jeśli tak, to czytaj dalej. Znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania.

bitcoin

O co chodzi z tymi kryptowalutami?

Z pewnością natknąłeś się na jedną z kryptowalut. O Bitcoinie prawdopodobnie słyszał każdy, kto choć trochę śledzi wiadomości ze świata. Rekordowe wartości pojedynczego Bitcoina działały na wyobraźnię, trafiając do programów informacyjnych wszystkich wielkich mediów, zwłaszcza tych internetowych. W pewnym momencie jeden Bitcoin był wart niewiele mniej niż 20 tysięcy dolarów. Nie sposób przejść obok tego zupełnie obojętnie.

Być może doszły też do ciebie słuchy, że to właśnie w tej kryptowalucie hakerzy żądają okupów za odblokowanie danych na komputerze. Bitcoin mógł także zwrócić twoją uwagę przy okazji jednej z afer związanych z oszustwami na kryptowalutowych giełdach.

Jeśli zaś nie Bitcoin, to może ktoś wspomniał ci kiedyś o wysokich zyskach na Ethereum lub Ripple. Albo ze zdumieniem słuchałeś jak prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, zapowiadał wprowadzenie krajowej kryptowaluty – Petro. Nawet miała się ona stać walutą narodową. Zupełnie inne podejście przedstawiał prezes NBP, Adam Glapiński, który z kolei stanowczo stwierdził, że polska kryptowaluta nie ma sensu.

Mówiąc krótko, krytpowaluty wywołały ogromne zamieszanie. Wciąż trudno na nie trafić w codziennym życiu, ale coraz częściej napotykamy na informacje o nich albo jesteśmy pod ich wpływem – jak w przypadku cen kart graficznych, które w pewnym momencie poszybowały w górę ze względu na ich wykupywanie do celów związanych z walutami kryptograficznymi. Temat jest na tyle istotny, że musieli się do niego odnieść nawet politycy. Wokół samych kryptowalut narosło zaś mnóstwo mitów i legend. Trzeba więc najpierw wyjaśnić co to znaczy kryptowaluta i z czym to zjawisko się wiąże.

Co to jest kryptowaluta?

Zacznijmy może od rozwiania jednego z mitów – nie, kryptowaluta nie jest narzędziem wyłącznie dla przestępców. Owszem, kryminaliści sięgają czasem po nie, by żądać okupu lub by prać pieniądze, ale przecież to samo robią z papierową walutą. Równie dobrze można by więc twierdzić, że złotówka czy dolar są błogosławieństwem dla złodziei i oszustów.

Fakt, kryptowaluta zapewnia pewną anonimowość. To przyciąga osoby, pragnące ukryć swoje nielegalne działania. Ta anonimowość może być jednak złudna. Być może czasem utrudnia pracę organom ścigania, ale nie oznacza, że przestępcy mogą spać spokojnie. Ponadto, jak w przypadku zwykłych pieniędzy, pozaprawne działania stanowią zaledwie ułamek wszystkich operacji finansowych na kryptowalutach.

W przeciwieństwie do papierowych walut wirtualne monety nie są sterowane przez żaden bank czy inną tego rodzaju instytucję. Kryptowaluty mają charakter zdecentralizowany. Kwestie regulacyjne są ograniczone do minimum i są podejmowane w praktyce przez całą społeczność posiadaczy danej kryptowaluty. Jej zasady działania, np. sposób pojawiania się nowych jednostek, są zapisane w kodzie od samego początku. Sama kryptowaluta jest zaś rozproszonym systemem księgowym bazującym na kryptografii. Oznacza to, że zasadniczo nie jest ona pieniądzem – i często nie jest nawet przez władze uznawana za jednostkę walutową – jednakże w praktyce działa jak wirtualne pieniądze.

Co to znaczy blockchain i czy należy do niego przyszłość?

Działanie kryptowaluty opiera się na technologii blockchain. Pozwala ona funkcjonować całej sieci kryptowalutowej i zapewnia jej bezpieczeństwo. Dzięki rozproszonej strukturze nie jest możliwe dokonywanie fałszerstw na kryptowalutowych jednostkach. Nie jest to zresztą opłacalne. Jeśli tylko system rozpozna próbę nielegalnego dostępu do jednostki, automatycznie skoryguje problem. Gdyby zaś komuś przyszło do głowy, by przejąć kryptowalutę, dokonując oszustw na wielką skalę, de facto złamania całej sieci, taka osoba – czy może raczej instytucja lub organizacja – ryzykowałaby zbyt dużymi kosztami, by miało to sens.

O co w tym wszystkim chodzi? Technologia blockchain opiera się na tworzeniu łańcuchów bloków. Informacje o posiadaczu danej jednostki są zapisywane w bloku danych. Gdy się on zapełni, po pierwszym bloku jest dostawiany kolejny. I tak po kolei są zapisywane każde kolejne operacje na danej jednostce kryptowaluty. Zmiany można prześledzić od samego początku i nie można ich zmienić, bo cały system działa na zasadzie peer-to-peer i wychwytuje ewentualne modyfikacje. To właśnie jest łańcuch bloków. Dzięki niemu tworzy się księga transakcyjna, którą można przeglądać i dzięki której wiadomo, co się dzieje z daną jednostką kryptowaluty.

Być może blockchain jest technologią ważniejszą nawet od samych kryptowalut. Jak się okazało, pozwala on na o wiele więcej niż tylko prowadzenie księgi z transakcjami. Jego potencjał dostrzegły inne branże, zwłaszcza finansowe. Banki coraz śmielej testują tę technologię w swoich systemach. Do czego może służyć blockchain oprócz prowadzenia rejestru transakcji kryptowalut? Chociażby do obsługi transakcji handlowych, weryfikacji tożsamości czy składowania danych. Może być pomocny w handlu na rynku energią elektryczną. Może pomagać w sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Zastosowań jest naprawdę wiele. Znaczenie rozwiązań opartych na blockchain stale rośnie. Obecnie to prawdopodobnie najmocniej rozwijany obszar technologii związanej z pojawieniem się i obecnością kryptowalut.

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Jak wejść w świat kryptowalut?

Jeśli wiesz już czym są kryptowaluty i mniej więcej znasz zasady, na których działają, być może przyszło ci do głowy, by zainwestować w jakieś. W końcu skoro zyski są tak duże, to szkoda nie wykorzystać okazji, prawda?

Problem w tym, że świat kryptowalut jest wymagający. Trzeba wiedzieć kiedy inwestować, w co inwestować, gdzie i w jaki sposób to robić, jak się potem ewentualnie rozliczać z fiskusem. Trzeba też trzymać rękę na pulsie i śledzić nie tylko zmiany kursów, ale może i przede wszystkim wieści ze świata finansowego i prawniczego. Coraz większe zainteresowanie tematem ze strony władz może mieć spory wpływ na rynek i obroty kryptowalutami. Należy też uważać na wyłudzaczy. Niezbędna wiedza do tego, by skutecznie i bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, jest bardzo obszerna. Potencjalny inwestor najpierw powinien poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z tematem.

A co z kopaniem, czyli pozyskiwanie kryptowaluty poprzez rozwiązywanie skomplikowanych zadań kryptograficznych? Skoro się nad tym zastanawiasz, to z pewnością słyszałeś o tzw. kopalniach kryptowalut. Jeśli jednak sądzisz, że kupisz sobie porządną kartę graficzną, a następnie zajmiesz się wydobywaniem np. bitcoina i to wystarczy, to lepiej zrezygnuj. Nie jest to takie proste i jeśli dobrze nie poznasz tematu i nie zainwestujesz w kosztowny i rozbudowany sprzęt na starcie, to zamiast zysków czekają cię jedynie wysokie rachunki za prąd.

Nie oznacza to oczywiście, by w świat kryptowalut nie wchodzić. Jak najbardziej warto się tym tematem zainteresować. Zanim jednak ktoś się na to zdecyduje, powinien dobrze się w realiach rynków kryptowalut orientować. W tej branży najpierw trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę, a dopiero potem próbować swoich sił. I zdecydowanie nie należy inwestować w kryptowaluty swych ostatnich oszczędności – to zbyt duże ryzyko. Mimo wszystko świat walut kryptograficznych dopiero się rozwija i nie ustabilizował się w pełni.

Kryptowaluty zmieniły wiele na rynkach finansowych. Uwolnienie pieniądza, przyspieszenie transakcji, a także stworzenie zupełnie nowego rynku inwestycyjnego uczyniło z wirtualnych monet prawdziwie atrakcyjny produkt, który dynamicznie się rozwija i który zapewne niejednemu pozwolił na stworzenie małej fortuny. Jak dalej się potoczą losy kryptowalut – tego nie wiemy. Ale z pewnością nadchodzące lata i procesy zachodzące w świecie walut kryptograficznych dostarczą nam jeszcze wiele emocji i ciekawych wieści.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze światem bitcoina i innych kryptowalut poniżej linki do dwóch polecanych przez nas giełd oraz link gdzie możesz zakupić najbardziej popularny portfel sprzętowy:

1. Zonda– polska giełda kryptowalut

2. Binance – jedna z największych giełd na świecie

3. Ledger – tutaj możesz bezpiecznie przechowywać kryptowaluty zakupione na giełdach