Przejdź do treści

Gdzie założyć bloga na zaplecze?

  • przez

A wszędzie :) A poniżej wyniki mojego testu na najlepsza platformę blogową.

Dopadłem cztery z nich. A z tego pierwsza odpadła od razu. Ale po kolei. Wszystko zaczęło się od wpisu: serwisy blogowe siala la, co tam mają dawać darmowe rzeczy pozycjonerowi. Bo z sensem jest mieć móc trzymać swoje linki za darmo – zupełnie za darmo, bo napisanie kilku tekstów i podlinkowanie bloga to inna działka. Po prostu jest to wygodne i człowiek nie martwi się, że może mu nie starczyć w następnym roku na przedłużenie domeny czy serwera i mniej stresu ma ;) W takim wypadku blog nie musi być dochodowy i wystarczy, że sobie istnieje i trzyma dla nas linki.

Do rzeczy gniotku, do rzeczy!
blog.pl odpadł od razu, ponieważ tam to nic nie jest pod googla zoptymalizowane. Blog jak blog.pl, bardziej skupia się na promowaniu własnej marki i platformy niż indywidualnych blogerów. Drugi do odstawki wszedł blox.pl Mimo naprawdę przyjemnego panelu, super indeksacji i wchodzenia podstron bloga w serpy to odpada – przyczyna wiadoma większości.

Pozostały dwie platformy: wordpress.com i blogger.com.  W sumie to założyłem po dziesięć blogów na każdej platformie. Starałem się sprawdzić gdzie lepiej wchodzi strona bez linkowania do indeksu (wygrał blogger) oraz która platforma otrzymuje lepsze wyniki w serpach po podlinkowaniu (wordpress był tutaj lekko z przodu). Niestety nie ma możliwości sprawdzenia mocy linka z takiego bloga, niestety.

Dlatego do oceny pójdzie jeszcze funkcjonalność. A blogger jest prosty, fajny na małe konkretne zapleczówki po parę tekstów, podlinkowanie na wszystkie podstrony i sobie w indeksie będzie siedział i nabierał mocy. WordPress ma wiele dobrych udogodnień, jak chociażby znacznik more – niwelujący to całe duplikowanie treści na stronie, możliwość rozłożenia publikacji postów na tygodnie i lata – co pozwala stworzyć stronę, dać linki na główną i o niej zupełnie zapomnieć, a robi się potem przez miesiące samo. No i wordpress wchodzi w serpy, możne być blogiem naprawdę godnym uwagi i wartościowym – zakładając, że pozycjonerzy publikują wartościowe treści na zapleczowych blogach.

Może i ciężko wejść wordpressowi w indeks bez pomocy linków, ale za to zdecydowanie nadrabia potem linkowaniem wewnętrznym i „przyjaznym nastawieniem do szukajki”. I nie wiem czemu google nie zmieniło jeszcze swojej platformy na taką, którą ich szukajka będzie bardziej kochać…

WordPress jest po prostu lepszy. Nie ma w tym wielkiej filozofii, ale takie porównanie systemów blogowych było mi potrzebne. Teraz wiem, że jak chcę coś porządnego idę do wordpressa, jak chcę coś małego, ale przydatnego to idę do bloggera.

I wszystko.

14 komentarzy do “Gdzie założyć bloga na zaplecze?”

  1. Pingback: Najlepszy system do blogowania | Blog biznesowy

  2. Ekhm, w bloggerze także jest możliwość użycia znacznika more. W bloggerze także jest możliwość ustalenia daty publikowania wpisu :)

    Moim skromnym zdaniem lepszy jest blogger, ponieważ mogę w nim edytować kod strony etc.

    WordPress.com jest fajny, ale brakuje mi w nim kilku elementów, które posiada blogger.

    A obie platformy mają chorendalnie mało skórek do wyboru :( A ja jestem osobą, która lubi estetykę więc mi to przeszkadza.

  3. Masz rację Pyciaku kurcze, w blogerze również można dawać posty z inną datą, dopiero teraz to sprawdziłem, kupę czasu mi się zeszło zanim znalazłem te „opcje” :)

  4. Gniotku, czytając tytuł myślałem, że podasz więcej miejsc na założenie bloga pod zaplecze. Miałem nadzieję, że znajdę coś czego jeszcze nie znam, no i nie znalazłem.

    Przyznasz chyba, że 2 domeny/subdomeny blogowe to trochę za mało (co innego z 10).

  5. milkus, nad resztą nadal pracuję i ciężko znaleźć coś dobrego polskiego, co mogłoby być zoptymalizowane pod katem SEO. Jest parę mniejszych projektów, sam pomyślewam nad jednym z takich, ale naprawdę trudno. Mimo wszystko temat nie jest przeze mnie skończony i może nie wkrótce, ale myślę że możecie spodziewać się jeszcze jego kontynuacji.

    Bo chyba nie muszę wspominać o platformach, które zupełnie się nie nadają nawet z samych powodów technicznych, jakościowych, czy nawet społecznościowych? No chyba, że chcecie to wspomnę ;)

  6. Witam, chciałbym się najpierw przywitać. Bloga Twego czytuję od jakiegoś czasu, znajduję tu wiedzę opisaną w przystępny sposób co bardzo mi się podoba. Planuję zacząć stawiać własnego bloga, domenę i serwer już mam, tylko czasu brak, blog oczywiście ma być jak najbardziej wartościowy, nie żadne sieczki itp.
    W związku z Twoim wpisem mam pytanie:
    Czy próbowałeś może platformy Pinger jako zapleczówki??
    Sam blog indeksuje się dosłownie w chwilkę. Jednak jak linki z takiego bloga wpływają na promowaną witrynę??

  7. Witaj Newander ;)
    Masz genialną stronę poświęconą jeszcze genialniejszej grze którą uwielbiam – przepraszam, nie mogłem się powstrzymać, żeby tego nie napisać.

    Do sedna, pingera nie sprawdzałem, ale dzięki za cynk już idzie na widelec i od jutra zaczynam go sprawdzać. Jeżeli chodzi o wartość linków z blogów to wszytko zależy od podlinkowania bloga. Moment indeksacji nie jest tutaj najważniejszy – ważna jest siła całej domeny bloga.

    Powiem Ci jednak, że blog na blox.pl ma najwięcej lików naturalnych z podstron strony głównej, kategorii, i całego tamtejszego schematu – nie spotkałem jeszcze serwisu blogowego, który dawałby tyle linków z siebie do blogów.

    Ale, wartościowy blog to taki do którego ktoś będzie linkował i który sam dodasz do katalogów stron, precli i we wszystkie możliwe miejsca. Bez tego ani rusz. Teraz nawet ciężko wykorzystać serwisy blogowe do samej indeksacji stron – po prostu google nie łyka czegoś, co jest nowe – przynajmniej nie od razu.

    Można o tym książkę pisać, więc czekam na konkretne pytania, żeby nie lać za dużo wody :)

  8. Pingback: Gdzie założyć zaplecze? – WordPress.com vs Blox.pl | Blog o pozycjonowaniu, seo i marketingu internetowym - SeoBlogowanie

  9. Obecnie trwa test platformy ownlog.com/fotolog.pl oraz pingera.Jak się skończy to wrócę wam do tematu blogów ;)

  10. Magdaleno, dokładnie tak.
    Oczywiście sytuacja dotyczy przypadku, w którym nie chcesz być zawodowym pozycjonerem i nie wiążesz z pozycjonowaniem tzw. „przyszłości biznesowej”, a jedynie zależy Ci na przykład na Twoim własnym blogu i to wszystko.

    Platformy blogowe mają dużą moc i są przede wszystkim darmowe. Dzięki temu nie musimy się martwić o utrzymanie naszego zaplecza, a strona docelowa(np. blog) jest wzmacniana praktycznie tak samo jakby to miało miejsce przy płatnych, całkowicie własnych zapleczach.

Możliwość komentowania została wyłączona.