Przejdź do treści

Gdzie założyć bloga na zaplecze?

  • przez

A wszędzie :) A poniżej wyniki mojego testu na najlepsza platformę blogową.

Dopadłem cztery z nich. A z tego pierwsza odpadła od razu. Ale po kolei. Wszystko zaczęło się od wpisu: serwisy blogowe siala la, co tam mają dawać darmowe rzeczy pozycjonerowi. Bo z sensem jest mieć móc trzymać swoje linki za darmo – zupełnie za darmo, bo napisanie kilku tekstów i podlinkowanie bloga to inna działka. Po prostu jest to wygodne i człowiek nie martwi się, że może mu nie starczyć w następnym roku na przedłużenie domeny czy serwera i mniej stresu ma ;) W takim wypadku blog nie musi być dochodowy i wystarczy, że sobie istnieje i trzyma dla nas linki.

Do rzeczy gniotku, do rzeczy!
blog.pl odpadł od razu, ponieważ tam to nic nie jest pod googla zoptymalizowane. Blog jak blog.pl, bardziej skupia się na promowaniu własnej marki i platformy niż indywidualnych blogerów. Drugi do odstawki wszedł blox.pl Mimo naprawdę przyjemnego panelu, super indeksacji i wchodzenia podstron bloga w serpy to odpada – przyczyna wiadoma większości.

Pozostały dwie platformy: wordpress.com i blogger.com.  W sumie to założyłem po dziesięć blogów na każdej platformie. Starałem się sprawdzić gdzie lepiej wchodzi strona bez linkowania do indeksu (wygrał blogger) oraz która platforma otrzymuje lepsze wyniki w serpach po podlinkowaniu (wordpress był tutaj lekko z przodu). Niestety nie ma możliwości sprawdzenia mocy linka z takiego bloga, niestety.

Dlatego do oceny pójdzie jeszcze funkcjonalność. A blogger jest prosty, fajny na małe konkretne zapleczówki po parę tekstów, podlinkowanie na wszystkie podstrony i sobie w indeksie będzie siedział i nabierał mocy. WordPress ma wiele dobrych udogodnień, jak chociażby znacznik more – niwelujący to całe duplikowanie treści na stronie, możliwość rozłożenia publikacji postów na tygodnie i lata – co pozwala stworzyć stronę, dać linki na główną i o niej zupełnie zapomnieć, a robi się potem przez miesiące samo. No i wordpress wchodzi w serpy, możne być blogiem naprawdę godnym uwagi i wartościowym – zakładając, że pozycjonerzy publikują wartościowe treści na zapleczowych blogach.

Może i ciężko wejść wordpressowi w indeks bez pomocy linków, ale za to zdecydowanie nadrabia potem linkowaniem wewnętrznym i „przyjaznym nastawieniem do szukajki”. I nie wiem czemu google nie zmieniło jeszcze swojej platformy na taką, którą ich szukajka będzie bardziej kochać…

WordPress jest po prostu lepszy. Nie ma w tym wielkiej filozofii, ale takie porównanie systemów blogowych było mi potrzebne. Teraz wiem, że jak chcę coś porządnego idę do wordpressa, jak chcę coś małego, ale przydatnego to idę do bloggera.

I wszystko.

14 komentarzy do “Gdzie założyć bloga na zaplecze?”

  1. Dziękuję za szybką odpowiedź ;)
    oczywiście, zdaję sobie sprawę, że gdybym miała zamiar być zawodowym pozycjonerem, korzystałabym z własnego, „niezależnego” zaplecza ;)
    Dzięki raz jeszcze.

  2. Cała przyjemność po mojej stronie :)
    Gdybyś miała Magdo jeszcze jakieś pytania odnośnie zaplecza, pisz śmiało :)

Możliwość komentowania została wyłączona.