Przejdź do treści

Jak znaleźć dobrego prawnika?

  • przez

Znalezienie dobrego adwokata to dziś prawdziwe wyzwanie. Wiąże się to z kilkoma kwestiami. Prawnikom nie wolno się na przykład reklamować. Mogą jedynie informować o swojej działalności. Tymczasem osób wykonujących ten zawód jest coraz więcej, mimo że na jego naukę trzeba spędzić całe lata, a sama materia jest dość skomplikowana. Rozległość obszarów prawnych to zresztą dodatkowy problem – trzeba szukać specjalisty, a ci często obłożeni są dużą liczbą spraw. Do tego dochodzi postępująca deregulacja, choć środowisko adwokackie nadal nie należy do nazbyt otwartych. Wszystko to jednak prowadzi do tego, że do naprawdę świetnych adwokatów nie mamy wcale tak łatwego dostępu.

Już samo znalezienie odpowiedniego prawnika może być kłopotem. Jedna z metod, która jest często stosowana, to szukanie adwokata z polecenia znajomych. Jej skuteczność może być jednak ograniczona, gdyż niekoniecznie trafimy w ten sposób na najlepszego prawnika albo na specjalistę w danej dziedzinie. Nasz znajomy mógł bowiem korzystać z usług eksperta świetnie znającego się na prawie administracyjnym, ale my potrzebujemy kogoś ze specjalizują jeśli chodzi o przepisy związane z handlem. Nasi znajomi niekoniecznie też muszę mieć te same potrzeby co my i mogą daną osobę oceniać pod innym kątem. Do tego dochodzi kwestia wiarygodności. Z tego powodu z ostrożnością należy podchodzić do poleceń znalezionych na internetowych forach – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Adwokata czy radcę prawnego można także szukać przy pomocy wyszukiwarki. Tu jednak jesteśmy skazani na to, co wyświetli nam się w wynikach, a nie zawsze muszą to być najlepsze opcje. Nie jest też łatwo znaleźć odpowiedniego specjalistę, choć wpisanie odpowiednich słów kluczowych powinno pomóc. Cały proces przypomina trochę szukanie po omacku, gdyż ma z naszej perspektywy dość losowy charakter. Co więcej, nawet jeśli wejdziemy na stronę jakiegoś prawnika czy kancelarii, niekoniecznie będziemy mieli gwarancję, że znajdziemy tam informacje, dzięki którym będzie możliwa ocena kompetencji osoby czy samej firmy. Nie wszyscy bowiem udostępniają na nich swoje referencje. Nie zawsze rzecz sprowadza się także do wypunktowania sfer prawniczej działalności danego podmiotu. Raczej nie powinniśmy także liczyć na to, że na stronach znajdziemy cennik za poszczególne usługi i będziemy mogli sobie porównać oferty kilku adwokatów.

Istnieje jednak prosta i skuteczna alternatywa dla obu metod. Są nią serwisy i katalogi, z których możemy dowiedzieć się nie tylko kto prowadzi działalność na danym terenie, ale także jakie ma doświadczenie, w czym się specjalizuje, etc. Katalogi mogą nam tu posłużyć w roli pomocniczej. Z nich nie dowiemy się wiele, ich głównym zadaniem jest wyszukanie najbliższych lub najbardziej interesujących nas specjalistów. Serwisy zrzeszające prawników są jednak właśnie tym, czego chcemy. Często głównym kryterium, po którym możemy w nich wyszukiwać adwokatów jest ich doświadczenie. Tu także najłatwiej znaleźć specjalistów z zakresu przedmiotowego prawa jakiego potrzebujemy. To jednak nie jedyne zalety tego rodzaju portali. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, niektóre strony wprowadziły – za stosunkowo niewielką opłatą – możliwość skorzystania z porad prawnych. Dotyczy to oczywiście nieco bardziej skomplikowanych czy szczegółowych spraw, nie wymagających zarazem długiej współpracy z adwokatem. Możliwe jest na nich także znalezienie odpowiedzi na ogólne pytania, dzięki którym łatwiej będzie nam chociażby określić z jakich usług powinniśmy skorzystać. W tym wypadku tego rodzaju pomoc jest bezpłatna. Najważniejsze jednak jest to, że takie serwisy pozwalają nam w łatwy sposób skontaktować się z adwokatami i wybrać tę osobę, która nam odpowiada w największym stopniu. I choć serwisy oraz katalogi są naprawdę dobrym sposobem na szukanie solidnego prawnika, to najrozsądniej będzie pewnie skorzystać z każdej metody – więc także poleceń znajomych i wyszukiwarek – po trochu.

A czym kierować się jeśli chodzi o wybór adwokata? Na co zwrócić uwagę? Podstawą powinno być doświadczenie i profesjonalizm prawnika. Warto sprawdzić, czy prowadził podobne sprawy jak nasza, czy były one skutecznie prowadzone, jak długi jest jego staż. Warto też zwrócić uwagę na to, jak nas traktuje. Jeśli z góry, z wyższością – lepiej mu podziękować za usługi. Jeśli okazuje nam zrozumienie i mamy poczucie, że naprawdę jest zainteresowany naszą sprawą – wtedy warto dać mu szansę. Dobry kontakt z prawnikiem może mieć znaczenie dla końcowego sukcesu. Warto też zawczasu upewnić się co do ponoszonych kosztów i możliwych wydatków, związanych choćby z honorarium, opłatami sądowymi czy opłatami w wypadku przegranej, oraz z zakresem zadań prawnika. Chodzi tu np. o sposób w jaki prawnik informuje nas o swych działaniach (wnoszonych pismach, terminach rozpraw, przebiegu sprawy). Dobrze też ustalić z kim będziemy rozmawiać w bieżących sprawach, czy nasza teczka trafi do rąk aplikanta lub kolegi, czy też prawnik będzie ją osobiście prowadził, na jakich warunkach i w jakich okolicznościach możemy wypowiedzieć prawnikowi pełnomocnictwo, etc.

Na pewno warto kwestii wyboru adwokata poświęcić trochę czasu. Specjalista mniej kompetentny może oznaczać gorszy wynik sprawy – np. niższe odszkodowanie – lub nawet przegraną. Może też być frustrującym doświadczeniem, gdy komunikacja z adwokatem okaże się uciążliwa. Nawet wygrana sprawa może nam wówczas nie wynagrodzić w pełni trudów całego procesu.

Tagi: