Przejdź do treści

Na czym polega i jakie korzyści daje coaching biznesowy?

  • przez
coaching biznesowy

Tylko najbardziej konsekwentni przedsiębiorcy, którzy stale się rozwijają są w stanie osiągnąć sukces. Muszą się jednak najpierw nauczyć wielu rzeczy o zarządzaniu biznesem i własnym czasem. Muszą dowiedzieć się jak efektywnie działać i w jaki sposób osiągnąć cały swój potencjał jako przedsiębiorcy. Coaching biznesowy jest jednym ze środków, które w tym pomagają.

Czym jest coaching biznesowy?

Krótka odpowiedź na pytanie co to jest coaching biznesowy mogłaby brzmieć: to rodzaj interaktywnego procesu, który ma na celu wesprzeć pracownika w rozwoju jego przedsięwzięć biznesowych, doskonaleniu umiejętności, podniesienia jakości pracy i efektywności, a także przyspieszenia tempa samorozwoju. Chodzi tu też o poszerzenie perspektyw, podniesienie samoświadomości oraz pracę nad motywacją uczestnika szkolenia.

Coaching jest skierowany do przedsiębiorców, menedżerów, właścicieli firm, osób pragnących założyć własną firmę, a nawet zwykłych pracowników (chociaż dla osób zainteresowanych własną karierą przeznaczony jest także coaching zawodowy). Ma im pomóc zmienić zachowanie, wyrwać się z niezdrowych schematów działań i szkodliwych praktyk, aby w ten sposób umożliwić realizację założonych celów biznesowych.

Coaching biznesowy może być elementem szkoleń zleconych przez firmę jako element rozwoju kadr – ich kompetencji i umiejętności. Może też być podjęty indywidualnie przez pracownika. Warto zauważyć, że firmy mogą uzyskać dofinansowanie na studia z coachem. Tego rodzaju praktyki są powszechnie uznawane za korzystne i często stosowane przez firmy w USA oraz w Europie Zachodniej. Stają się także standardem w polskim biznesie.

Zazwyczaj szkolenie to kilka lub nawet kilkanaście spotkań, które są organizowane w ustalonych odstępach czasu na przestrzeni kilku miesięcy. Sesja z coachem może mieć różny charakter w zależności od tego, jakie kursant ma cele, jakie ma oczekiwania i potrzeby, ile czasu chce poświęcić na coaching i jak duże jest jego zaangażowanie. Znaczenie może mieć także organizacja firmy, jej strategie, struktura i kultura organizacyjna.

Co to znaczy w praktyce? W czym konkretnie może pomóc coaching i czego się można spodziewać po przeprowadzonym kursie?

Coaching biznesowy – korzyści

Przede wszystkim celem coachingu jest szybki i efektywny rozwój. Szkolenie ma pomóc przezwyciężać bariery i ograniczenia, podnosząc zarazem skuteczność i produktywność kursanta. Coach biznesowy musi zatem stworzyć bezpieczne środowisko, w którym szkolony będzie się czuł komfortowo. Dzięki temu będzie mógł otwarcie się komunikować. Będzie też w stanie podejmować ryzyko i odważne decyzje, na które wcześniej nie byłby wstanie się zdobyć. Warto podkreślić, że między coachem a kursantem obowiązuje zasada zachowania poufności. Dlatego kursant może zaufać swojemu trenerowi, powierzając mu swoje problemy oraz przedstawiając swoje słabości. Coaching musi mieć dobrowolny i partnerski charakter.

Nauki płynące z coachingu mają mieć trwały charakter. Warto wszakże podkreślić, że coach ma jedynie asystować w procesie zmiany zachowania i nawyków. Jego zadaniem nie jest ocena kursanta. Nie ma on mu też doradzać. Profesjonalny coach jest jedynie akuszerem, katalizatorem, który za pomocą odpowiednich technik i narzędzi pomaga kursantowi pokonać przeszkody w drodze do pożądanego celu. Jego podejście jest przy tym indywidualne i systemowe. Szkolenia są dostosowane do potrzeb i oczekiwań uczestnika

Czego można się dzięki temu dowiedzieć? Wiele zależy od klienta, ale zasadniczo coach biznesowy nauczy cię:

  • jak zarządzać czasem?
  • jak i kiedy delegować zadania?
  • jak określać strategie i długofalowe cele?
  • jak zwiększyć pewność siebie i mieć odwagę w podejmowaniu decyzji?
  • jak sprawnie komunikować się z innymi pracownikami?
  • Jak zachować właściwy balans między życiem rodzinnym i biznesowym?
  • jak podnieść własną efektywność?
  • jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Coach może przy tym zahaczyć o tak zwany life coaching, jeśli ma on wpływ na twoje cele biznesowe.

Coaching – czy warto?

Niektórzy mogą podchodzić do coachingu ze sceptycyzmem. Część osób może nawet wyśmiewać tego rodzaju metody. W praktyce jednak profesjonalny coaching pozwala przezwyciężać bariery i pomaga osiągać zakładane cele. To indywidualny rozwój, nauka samego siebie, swoich potrzeb i możliwości. To pomoc we wprowadzaniu zmian we własnym życiu i w sposobie prowadzenia biznesu.

Kurs coachingu może mieć więc głęboki sens, o ile towarzyszy mu prawdziwa chęć rozwoju własnego potencjału lub potencjału własnej firmy. Coaching ma nam pomagać stawać się lepszymi w tym, co robimy. To szkoła konsekwencji, determinacji i motywacji. To droga do realizacji konkretnych celów.

Czy w takim razie warto wybrać się na szkolenia coachingowe? To już zależy od indywidualnego zaangażowania kursanta i profesjonalizmu coacha. Zasadniczo jednak każdy sposób na osiągnięcie sukcesu i naukę wyciągania wniosków z porażek jest dobry. Może zatem warto spróbować?