Przejdź do treści

W co i jak inwestować – o książce Tradera21

  • przez
książka inteligentny inwestor cezary głuch

Inwestowanie to sztuka niełatwa i wymagająca odpowiedniej wiedzy. Czterotomowa pozycja „Inteligentny inwestor XXI wieku” może być dobrym sposobem na to, aby ją zdobyć oraz łatwo i przyjemnie przyswoić. Tytuł ten do dzieło Cezarego Głucha, inwestora i założyciela bloga IndependentTrader.pl, szerzej znanego jako Trader21.

Inteligentny inwestor XXI wieku – co jest w książce?

Inteligentny inwestor XXI wieku” to pierwsza książka Cezarego Głucha. Autor w kompleksowy sposób zabiera się w niej do przedstawienia świata rynków finansowych, przybliżając te informacje, które potrzebne są do sprawnego wejścia w rolę inwestora.

Pozycja składa się z czterech tomów. Pierwszy porusza takie zagadnienia jak akcje, obligacje, system monetarny i waluty. Drugi skupia się na rynkach metali szlachetnych, rynkach surowcowych, nieruchomościach, a także REIT-ach, czyli nowoczesnym typie funduszy inwestycyjnych, znanym też w Polsce jako SRWN – Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości. W trzecim tomie Głuch opisuje budowę portfela inwestycyjnego, dywersyfikację geograficzną oraz psychologię inwestowania. Tom czwarty poświęcono praktycznym aspektom inwestowania, a także najczęściej popełnianym błędom inwestycyjnym.

Cały pakiet jest dostępny za 349 zł, albo w formie książkowej, albo w formie cyfrowej. Można też zamówić obie opcje w cenie 499 zł. Otrzymuje się wówczas cztery tomy oraz ebook. Wersja cyfrowa jest dostępna w formatach .epub oraz .pdf. Niestety, popularny format .mobi z czytników Amazon Kindle nie jest dostępny. To zaś ze względu na dużą liczbę ilustracji i wykresów, które sprawiały problemy techniczne przy wyświetlaniu istotnych informacji zawartych w formie graficznej. Książki nie znajdziemy w typowej księgarni, więc zamówienia można składać tutaj.

To, co zwraca uwagę i wyróżnia tę pozycję, to bardzo dobra jakość wydania. Do zestawu czterech tomów jest dołączone twarde, tekturowe etui. Każdy tom ma zresztą twardą oprawę i dobrej jakości papier. Wygląda to świetnie i pomaga w przyswajaniu treści, zachęcając do lektury. To doskonały przykład na to, że forma miewa równie duże znaczenie co treść.

Inwestowanie krok po kroku

Cezary Głuch w swojej książce po kolei objaśnia zagadnienia związane z działaniem rynków oraz uczy jak się na nich poruszać. Dzięki lekturze można zapoznać się z podstawami inwestowania, a także lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem wielkiej finansjery, choć przydałoby się większe uźródłowienie pewnych kwestii, by ułatwić dalszą samodzielną edukację i zgłębianie oraz weryfikowanie tez zawartych w książce.

Autora warto pochwalić za przystępne podanie treści i okraszenie ich wspomnianymi grafikami, które ułatwiają przyswojenie informacji i obrazują przedstawiane problemy. Ze względu na dobre usystematyzowanie wiadomości, książka może być wartościowa także dla średniozaawansowanych inwestorów, ale najwięcej korzyści wyniesie z niej oczywiście laik. I to tym bardziej ze względu na to, że pozycja ta jest napisana prostym i konkretnym językiem, nawet gdy dotyczy rzeczy trudnych.

Wypada też podkreślić dokładne opisanie wszystkich klas aktywów oraz różnych portfeli. Czytający ma pełen przekrój rynków, co pozwala mu świadomie wybrać najlepszy dla siebie produkt inwestycyjny i lepiej rozumieć zależności pomiędzy różnymi sferami gospodarki. „Inteligentny inwestor XXI wieku” pomaga świadomie inwestować pieniądze. I to największa zaleta tej pozycji.