Niedawno pisałem o kontr-wadach i kontr-zaletach for oraz blogów. Teraz nadrabiam.
Założenie forum to błahostka – dla webmastera… Jednak po ukazaniu się wpisu BLOG vs. FORUM dostałem wiele pytań o to jak założyć własne forum internetowe. Pytacie mnie również o bloga, ale o nim to kiedy indziej. Jeżeli chodzi o forum, to sprawa wygląda bardzo prosto i konkretnie.
Z miejsca odradzam używanie wszelkiego rodzaju serwisów hostujących fora, z miejsca zachęcam do stworzenia własnego forum na prywatnej domenie i na wykupionym hostingu. W zależności od tego czy ma to być projekt komercyjny, czy hobbystyczny istnieją trzy drogi wyjścia.
1. Zatrudnienie webmastera, albo kogo innego znającego się na rzeczy, coby technicznie sprawy załatwiał na bieżąco – to wyjście dla komercji.
2. Kupienie porządnego oprogramowania/skryptu dla forum i zainstalowanie go według wszelkich instrukcji.
3. Skorzystanie z darmowego i mniej porządnego oprogramowania/skryptu forum i zainstalowanie go według wszelkich instrukcji.
Oczywiście nie mam zamiaru powtarzać wam tutaj instrukcji instalacji poszczególnych skryptów. Mogę jedynie zapewnić, że jeden hosting jest lepszy niż drugi, ale tego też nie zrobię. Bo założenie forum to tak jak narodziny dziecka – trzeba się przyłożyć do wychowania, żeby co porządnego wyszło i zaczęło samo funkcjonować. A żeby wychowanie na solidnych fundamentach było, to trzeba matkę dobrą znaleźć. W tym przypadku matką jest skrypt/oprogramowanie na którym powstanie forum. Oczywiście później matkę można zmienić, ale różnie bywa z przeprowadzkami, nagle problemy wychowawcze, potem jeszcze w szkole nie najlepiej i klapa się robi. Dlatego podstawa to wybranie dobrego skryptu i to już na samym początku, aby posłużył na długie lata.
Prostym skryptem jest PHPbb by przemo – ale jest strasznie pamięciożerny, trzeba dobrą maszynę pod niego i bywa zwyczajnie nieopłacalny – jak nie zajmuje się nim prawdziwy webmaster to i pożytku z niego nie ma. Ciut trudniejszy, ale od strony technicznej mniej konfliktowy jest zwyczajny phpBB, najlepiej to nawet od razu najnowszą wersję sobie pobrać – darmowe, każdy może skorzystać. Ale jak wiecie, różnie to bywa z darmowymi matkami. Ale przynajmniej ubezpieczona i opiekę medyczną ma zapewnioną. Te płatne też mają (IPB, vBulletin) i to jeszcze fajniejszą, ale z dogadaniem się bywa przeróżnie.
Jak widzicie – plusy i minusy są wszędzie. Należy się z tym liczyć, zrobić sobie analizę wad i zalet, porównać, sprawdzić i ewentualnie sobie przetestować. I będzie elegancko.
Bo pozostaje jeszcze kwestia nazwy domeny dla forum internetowego i sposobów w jakie na samiuśkim początku będzie rozwijane. A domena to jak najłatwiejsza do zapamiętania – pierwsza lepsza wolna, jeżeli forum dla polaków, to domena .pl, a dla innych to .com i będzie super. Najlepiej jak forum będzie konkretne i rzeczowe, z miejsca nazwa domeny zostanie zapamiętana, co nie? (hah :) A jak rozwijać forum to już wiele razy pisali ludziska.
Więcej chęci do pozyskiwania wiedzy…
To tak.
Porządny hosting trzeba mieć, na początku nie musi być wcale drogi – przeciętniak starczy. Trzeba mieć matkę, czyli oprogramowanie na którym stanie forum (a i ważne, przed startem trzeba wszystko przetestować, zapoznać się z funkcjami i możliwościami administratora, itd. żeby potem niespodzianek nie było). I pozostają jedynie chęci + zapał do stworzenia czegoś ciekawego. Finito, przepis na forum jest!
A wygląd forum?
a to tyle teraz tych darmowych stylów, szablonów i innych, że można przebierać i wybierać. Fajnie też zlecić coś ciekawego grafikowi i dać dla programisty coby sobie trochę go zakodował. I jest elegancko wtedy.
I wszystko.
Najgorsze jest to co przydarzyło się mi…
Wybrałem świetny darmowy hosting, znalazłem dobry skrypt i… zabrakło chęci na dalsze prace.
Projekt jak na razie został przesunięty na dalszy plan ;)
Możliwość komentowania została wyłączona.