Przejdź do treści

Skąd brać teksty SEO – gdzie zamawiać treści zapleczowe i jak zdobyć dobry content?

 • przez
teksty seo

Pozyskiwanie treści na strony to niezbędny element obecności w sieci. Można tworzyć je samemu, ale sprawdza się to tylko w przypadku niedużej liczby tekstów osobistych lub hobbystycznych, na przykład na blog. Pisanie artykułów zajmuje sporo czasu, wymaga regularności, wytrwałości i zaangażowania. Nie każdy ma też do tego talent i wiedzę, dzięki której tekst pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania. Przy większej liczbie treści do stworzenia, może to być dużym problemem, zwłaszcza gdy mamy inne obowiązki zawodowe. Na szczęście istnieje copywriting SEO. Wiele firm i osób w sieci oferuje pisanie artykułów na zlecenie. Gdzie ich szukać? Skąd wziąć dobre teksty SEO, opisy katalogowe i produktowe, artykuły specjalistyczne czy teksty preclowe?

Czy warto postawić na zlecenia dla copywriterów?

Zapotrzebowanie na treści w internecie jest ogromne. Łatwo można się o tym przekonać, otwierając dowolny biznes online. Współpraca z copywriterem pozwala odciążyć przedsiębiorcę, umożliwiając mu skupienie się na prowadzeniu działalności gospodarczej i dbanie o rozwój firmy. Copywriter SEO w tym czasie zadba o to, by treści były zgodne z aktualnymi trendami i prezentowały odpowiedni poziom.

Dobrze napisane teksty mają dziś dużo większe znaczenie niż przed laty. Content wysokiej jakości lepiej sprawdza się na stronie, między innymi dlatego, że wyszukiwarka Google sprawniej go rozpoznaje. Aby być wysoko w wynikach wyszukiwania i w ogóle pokazać się potencjalnemu czytelnikowi, treści muszą prezentować odpowiednio wysoki poziom.

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto inwestować w teksty wysokiej jakości. Interesujące, angażujące  treści przyciągają do strony i skłaniają do przebywania na niej. To przekłada się na wymierne korzyści, np. sprzedaż konkretnego produktu. Przekonujący artykuł może wpłynąć na nastawienie czytelnika lub skłonić go do jakiejś postawy.

Dobry copywriter SEO potrafi wzbudzić zainteresowanie tematem. Wie, jak stworzyć tekst skierowany do konkretnego odbiorcy. Pomoże w osiągnięciu celów SEO, uwzględniając wymagania wyszukiwarki i oczekiwania czytelnika. Dzięki copywriterowi można się przebić ze swoim przekazem.

Na usługę taką jak pisanie tekstów na zlecenie warto się zatem zdecydować, gdy:

 • nie masz czasu na pisanie tekstów samemu
 • masz dużo tekstów do napisania
 • pragniesz przyciągnąć uwagę czytelników i dotrzeć do nich ze swoim przekazem
 • pragniesz, by teksty spełniały standardy SEO i były zgodne z trendami
 • zależy ci na stworzeniu konkretnego rodzaju treści
 • masz sprecyzowane cele SEO
 • chcesz być wysoko w wynikach wyszukiwarki Google

Jakie teksty SEO oferują dostawcy treści?

Niezależnie od tego, czy chodzi o tekst wysokiej jakości, czy też tekst zapleczowy, z pewnością znajdzie się copywriter online, który przygotuje odpowiedni materiał na życzenie zleceniodawcy. Zlecenia dla copywriterów obejmują praktycznie każdy rodzaj treści dostępnych w internecie.

Do najczęściej wykonywanych zleceń należą:

 • teksty zapleczowe
 • teksty preclowe
 • opisy katalogowe
 • opisy produktowe
 • teksty blogowe
 • artykuły tematyczne
 • artykuły reklamowe
 • artykuły specjalistyczne

Warto pamiętać, że nie tylko na pisaniu polega copywriting. Praca wykonana nad tekstem obejmuje wszelkie techniki SEO, dzięki którym artykuł może znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania, a także dotrzeć do właściwego odbiorcy. Zgodność z SEO to jednak nie wszystko. Dobrze napisany tekst SEO musi jednocześnie być atrakcyjny dla czytającego. Znaczenie ma jego naturalność oraz naturalność umieszczenia linków, które są ważnym elementem optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, zwłaszcza  jeśli chodzi o artykuły reklamowe.

Warto też pamiętać, że dostawcy treści oferują materiały różnej jakości. Zamawiający teksty SEO nie zawsze potrzebują materiałów eksperckich (treści o wysokiej jakości, idealne pod każdym względem). Czasem nawet nie muszą one być w pełni poprawne, czego przykładem może być tekst preclowy lub tekst na zaplecze (treści o niskiej jakości, z błędami, kulejącą stylistyką). Zlecający pisanie tekstów na zamówienie powinien więc być przygotowany na pytanie o jakość treści, co ma zresztą przełożenie na ceny tekstów SEO.

Ile kosztuje tekst zapleczowy, a ile tekst SEO wysokiej jakości?

Na koszt tekstów SEO wpływa wiele czynników. Jakość jest jednym z istotnych czynników, ale nie jedynym. Im bardziej skomplikowany i niszowy temat, tym trudniej znaleźć właściwego copywritera. Stawki takiej osoby za pisanie artykułów mogą być wyższe niż stawki przeciętnego autora.

Cena zależy także od złożoności samego tekstu, a czasem również od nagromadzenia i konieczności opracowania czynników SEO (np. frazy kluczowe). Co więcej, im dłuższy artykuł jest potrzebny, tym większy będzie jego koszt, zwłaszcza że najbardziej popularnym rozwiązaniem wyceny za copywriting zlecenia jest liczba znaków. Za każdy 1000 znaków zazwyczaj jest określona stawka, co pozwala zleceniodawcy wybrać najbardziej

Najtańsze są teksty niskiej jakości. Tekst preclowy można nabyć nawet za około 1 zł za 1000 znaków, maksymalnie za 5 zł za 1000 znaków. Podobne ceny mają opisy katalogowe. Nieco droższe są teksty zapleczowe. W tym wypadku minimum to 2,5 zł za 1000 znaków. Dobry tekst SEO to już jednak o wiele większy wydatek. W tym przypadku cena za 1000 znaków może osiągnąć minimum 10 zł. Stawka maksymalna może wynieść dużo więcej. Wiele zależy od konkretnego zleceniobiorcy. Copywriter SEO zazwyczaj ustala stawki indywidualnie. Dlatego też są one bardzo zróżnicowane.

Gdzie można znaleźć teksty SEO?

Dostarczaniem treści w internecie zajmują się różne podmioty. Przede wszystkim są to agencje copywriterskie, w których można zlecić materiały każdego rodzaju w różnej cenie. Ponadto, istnieją portale dla copywriterów, swego rodzaju giełdy tekstów, na których można zamówić zarówno już gotowe teksty SEO, jak i zlecić stworzenie nowych oraz nawiązać współpracę z konkretnym autorem. Można także próbować szukać poprzez indywidualny kontakt. Copywriter online może mieć własną stronę, dzięki której zyskuje zlecenia. Można też znaleźć taką osobę z polecenia.

Aby zamówić tekst, warto wcześniej dobrze przygotować się i opisać swoje wymagania. Pomóc może w tym zresztą tzw. brief, który często zamieszcza na swoich stronach copywriter. Giełda tekstów lub agencja copywriterska będzie udostępniała formularz na stronie, stanowiący swego rodzaju ankietę, która pozwala sprecyzować oczekiwania zleceniodawcy. Inne często spotykane opcje na zamówienie tekstu to formularz kontaktowy (bardzo podobny do formularza na stronie) lub kontakt mailowy.

Na rynku działa wielu copywriterów. Jest też wiele agencji i giełd tekstów. Tu wyróżnimy cztery bardzo popularne platformy, które z pewnością można polecić każdemu, kto zastanawia się, skąd brać teksty SEO – Textbookers, Good Content, SEOTXT, Giełda Tekstów.

Textbookers – szybko, tanio i bezpiecznie

Ta polska platforma działa od 2013 roku. Co ciekawe, oferuje ona nie tylko polskie teksty, ale i teksty po niemiecku czy po angielsku. Treści obcojęzyczne są droższe niż polskie, ale w obu wypadkach można mówić o niskiej cenie. Mimo oferty w zagranicznych językach, Textbookers skupia się przede wszystkim na polskich tekstach. Dba przy tym o unikalność treści, stosując systemy antyplagiatowe.

Zamawiający tekst na Textbookers mogą zgłosić zapotrzebowanie na:

 • teksty preclowe
 • teksty zapleczowe
 • opisy do katalogów
 • teksty tematyczne
 • teksty specjaliastyczne
 • opisy produktów

Co ważne, jeśli tekst nie spełnia oczekiwań zlecającego, bardzo łatwo można zgłosić zapotrzebowanie poprawki. Textbookers opinie ma bardzo pozytywne, podkreślające jakość obsługi, szybkość realizacji zleceń, wysoki profesjonalizm. Sama platforma podkreśla niskie ceny, błyskawiczną realizację, funkcjonalność i duży wybór tekstów jako jedne ze swych najważniejszych atutów.

Usługi platformy możesz wypróbować pod tym linkiem: www.textbookers.com

Good Content – nowoczesność i elastyczność

Good Content to platforma chwaląca się współpracą z ponad 20 tysiącami copywriterów. Firma jest częścią spółki White Press, która w 2019 roku przejęła serwis od twórcy tej giełdy tekstów, Bartłomieja Tokarskiego. Samo Good Content działa na rynku od 2015 roku.

Największe zalety, jakimi chwali się Good Content, to:

 • błyskawiczne dostarczanie unikalnych treści
 • elastyczność cen
 • minimum formalności

Na stronie można w łatwy sposób zlecić pisanie artykułów i innych treści SEO. Trzeba się jednak najpierw zarejestrować i zalogować. Sporą zaletą jest system rekomendacji copywriterów, który pozwala znaleźć autora odpowiadającego potrzebom zamawiającego. Co ważne, zleceniodawca może sam odrzucić tekst, jeśli nie jest zadowolony z realizacji zlecenia. Także i w tym wypadku mamy do czynienia ze sprawdzaniem tekstu w systemie antyplagiatowym.

Good Content opinie ma również pozytywne, podkreślające przejrzystość współpracy, czas i sprawność realizacji, a także intuicyjne interfejs. Chwalony jest także szybki kontakt z copywriterami oraz konkurencyjne stawki (portal ustala jedynie minimalną stawkę, zarobki oferowane przez zleceniodawcę mogą być wyższe).

Jeśli chcesz sprawdzić platformę Good Content, zajrzyj na: www.goodcontent.pl

SEOTXT – kompleksowa obsługa na najstarszej w Polsce giełdzie tekstów

To najprawdopodobniej najstarszy serwis typu giełda tekstów dla copywriterów i zleceniodawców, a przynajmniej za taki jest uznawany. SEOTXT.pl działa od 2011 roku. Zamówić można tu teksty praktycznie każdego rodzaju – od najprostszych, jak tekst preclowy, przez opisy katalogów i teksty zapleczowe, po teksty premium. Dodatkowo mamy opcję na synonimizowanie tekstów, a także unikalne przepisywanie. Można też zamówić teksty mające formę komentarzy i opinii.

Skorzystanie z usług SEO za pomocą platformy wymaga założenia konta, a następnie doładowania go. Następnie można zająć się zlecaniem tekstów, zaczynając od wyboru autora. Copywriterzy są oceniani przez zleceniodawców, co ułatwia wybór właściwej osoby. Zaletą portalu jest to, iż współpracuje z doświadczonymi copywriterami, ma uznaną na rynku markę i oferuje profesjonalne podejście do klienta.

Serwis może się wydawać nieco anachroniczny, jeśli chodzi o formę, zwłaszcza w kontekście strony internetowej, ale to wciąż dobrze sprawdzająca się platforma do zamawiania tekstów SEO. Jego zaletą są także gwarancje w przypadku niedotrzymania terminu. Można wówczas liczyć na zwrot od 80 do 100% ceny zlecenia.

Zamówienia na artykuły z platformy SEOTXT znajdziesz tutaj: www.seotxt.pl

Copywriting SEO – pisanie tekstów na zlecenie

Warto jeszcze dodać słowo dla osób, które interesuje praca dla copywritera. Powyższe platformy są bowiem dobrym miejscem nie tylko dla zamawiających teksty SEO, ale i dla piszących je. Bez copywriterów nie powstałby żaden tekst, więc przedstawiciele tego zawodu są stale poszukiwani w tego rodzaju miejscach.

Ze względu na specyficzny charakter jaki ma ta praca, copywriter może tworzyć swoje teksty z domu, w trybie pracy zdalnej. Samemu można więc ustalać sobie godziny pracy, dostosowując się do terminów zleceń. Pisanie tekstów na zlecenie może być wygodną formą zarabiania.

Zarobki copywritera są uzależnione od liczby zleceń, które może przyjąć. Znaczenie ma także ich rodzaj. Najgorzej płatne – jak tekst zapleczowy – zlecenia nie są trudne do napisania, ale pisanie ich przez dłuższy okres może być wyczerpujące. Z kolei bardziej wymagająca praca (pisanie artykułów tematycznych czy pisanie artykułów specjalistycznych) może być czasochłonna. Trzeba przez to starannie dobierać zlecenia.

Na wymienionych platformach za copywriting stawki są ustalane w różny sposób, ale w każdym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością udzielenia prowizji od tekstu. Giełdy tekstów są jednak doskonałym miejscem na znalezienie zleceń. Co więcej, można w ten sposób także zyskać klientów na stałe. Dla zleceniodawcy dobry copywriter to zaś prawdziwy skarb. Warto więc próbować tam swoich sił.