Przejdź do treści

Biały metal w portfelu, czyli jak inwestować w srebro?

  • przez
sztabka srebra

Srebro jest o wiele bardziej dostępnym metalem od złota. Kurs srebra jest niższy. Łatwiej nabyć i zbyć to aktywo. Choć nie jest to już metal monetarny, wciąż zachowuje część cech środków pieniężnych. Dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie kapitału, m.in. przed inflacją. Może też służyć jako sposób na dywersyfikację portfela. Dlatego inwestowanie w srebro jest atrakcyjną alternatywą dla innych form lokowania oszczędności. Czy warto inwestować srebro? Jak na nim zarobić?

Na czym polega inwestowanie w srebro?

Srebro i złoto jako metale inwestycyjne wykazują wiele podobieństw. W obu wypadkach można kupić aktywa podobnego typu. Oba metale służyły jako środki płatnicze i wciąż są cenione nie tylko ze względu na ich użytkowy charakter. Ponadto cena srebra jest powiązana ze złotem poprzez tzw. gold silver ratio. Są też jednak istotne różnice.

Srebro jest metalem tańszym, jako że jest go po prostu więcej. Doskonale odzwierciedlają to ceny srebra. Co ważne, rynek srebra zachowuje się nieco inaczej niż rynek złota. Dopóki oba metale pozostawały środkiem płatniczym, stosunek cen obu metali pozostawał względem siebie stabilny. Kiedy metale te przestały być wykorzystywane jako waluty, srebro straciło na znaczeniu. To spowodowało spadek cen i doprowadziło do zwiększenia znaczenia aspektu surowcowego srebra. Tymczasem złoto wciąż w większym stopniu zachowuje aspekt monetarny.

Na rynek srebra duży wpływ ma przemysł. Pochłania on aż 50 procent rocznego wydobycia tego metalu, który ma zastosowanie w wielu branżach. Korzysta z niego choćby fotowoltaika czy elektronika. Istotne jest tu to, iż trudno znaleźć lepszy zamiennik dla tego metalu. To dlatego srebro w przemyśle jest wykorzystywane już na więcej niż 10 tysięcy sposobów. Stale też odkrywane są nowe sposoby wykorzystania srebra.

Warto wiedzieć, że wydobycie srebra jest coraz trudniejsze i coraz bardziej kosztowne. Kruszec ten często jest jedynie produktem ubocznym wydobycia innych metali takich jak cynk, złoto czy miedź. Między innymi dlatego produkcja srebra z roku na rok spada. Tymczasem popyt na srebro stale rośnie. Nie tylko przemysł z niego korzysta. Jako srebro inwestycyjne stanowi ono istotne aktywo lokowana kapitału. Metal ten jest wykorzystywany także do produkcji biżuterii oraz dzieł sztuki. Dlatego srebro daje nadzieje na to, że jego cena z czasem będzie tylko wzrastać.

Wady i zalety inwestowanie w srebro

Inwestycja w srebro ma swoje plusy i minusy. Bez zapoznania się z nimi trudno odpowiedzieć na pytanie czy inwestować w srebro. Kwestia ta zależy od wielu czynników. Znajomość tego, jakie są wady i zalety inwestowania w srebro, pomaga w ocenie opłacalności lokowania oszczędności w ten sposób.

Jakie są zalety inwestowania w srebro?

Jest wiele czynników, które sprzyjają inwestowaniu w srebro. Najważniejsze z nich to:

  • zachowywanie wartości przez srebro
  • odporność na inflację
  • ograniczona podaż metalu
  • niski próg wejścia na rynek srebra
  • duża płynność srebrnych aktywów
  • szeroka oferta produktów inwestycyjnych
  • zastosowanie srebra w przemyśle
  • mniejsza liczba oszustw i podróbek niż w przypadku inwestycji w złoto

Warto mieć na uwadze, że choć kurs srebra może mocno się wahać, to jednak w długim okresie ceny tego metalu pozostają dość stabilne. Srebro z pewnością jest pod tym względem bardziej pewnym i przewidywalnym wyborem niż wiele innych metod inwestowania. Między innymi z tego względu pozostaje dobrą alternatywą, gdy ktoś szuka kolejnego elementu dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego.

Co istotne, ze względu na dostępność złóż i ograniczenia technologiczne produkcji, w zasadzie nie ma ryzyka znacznego zwiększenia podaży srebra w krótkim okresie. To stabilizuje ceny srebra. Zarazem zwiększa się zapotrzebowanie na biały metal w przemyśle, co sprzyja zyskiwaniu przez ten kruszec na wartości. Istnieje zresztą przekonanie, że srebro jest obecnie wciąż niedoszacowane i zbyt tanie. Przyjęcie tej tezy oznaczać może, że srebro jako aktywo ma potencjał wzrostowy.

Dla inwestorów niezwykle ważnym aspektem jest to, iż srebro łatwo kupić i łatwo sprzedać. W razie potrzeby to aktywo inwestycyjne łatwiej upłynnić niż złoto. Tu trzeba przy okazji zaznaczyć, że o ile złoto jest skupowane przez rządy państw i banki centralne, tak srebro jest wyprzedawane. Ten trend może się jednak odwrócić, co przyczyni się do wzrostu cen kruszcu. Zarazem skup srebra prowadzą przedsiębiorstwa i instytucje finansowe, czego przykładem może być działalność Bank of America czy JP Morgan. Obecność na rynku i zainteresowanie srebrem ze strony dużych graczy sektora prywatnego jest silnym argumentem za tym, by tak jak tego typu firmy inwestować w to aktywo.

Znaczenie ma również to, iż srebro inwestycyjne może przybierać różną formę. Na rynku istnieje mnóstwo produktów – od monet bulionowych, przez srebrne monety kolekcjonerskie, sztabki srebra, po instrumenty finansowe. Jest też mniej podróbek i oszustów, a to dlatego, że uncja srebra ma mniejszą wartość niż uncja złota. Wytwarzanie podróbek jest mniej opłacalne i zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Jakie są wady inwestowania w srebro?

Inwestowanie w srebro ma także wady. Lokowaniu kapitału w biały metal nie sprzyjają takie kwestie jak:

  • duże wahania kursu srebra
  • obłożenie handlu srebra podatkiem VAT
  • koszty stałe srebra oraz nieduża koncentracja kapitału w objętości
  • możliwość manipulacji rynkiem srebra ze strony firm i instytucji z sektora prywatnego
  • utrata jakości przez srebro inwestycyjne (tzw. milk spoty, czernienie)
  • surowcowy, a nie inwestycyjny charakter rynku srebra

Wycena srebra może przysporzyć inwestorowi wielu emocji. Spadki i wzrosty na poziomie kilku procent w krótkim okresie czasu nie są czymś, co powinno dziwić. Srebro nie jest równie stabilne co złoto pod tym względem, a to może utrudniać mniej doświadczonym inwestorom decyzje o zakupie lub sprzedaży tego aktywa.

Trzeba tu też podkreślić, że ze względu na wysoki spread, duże marże oraz obłożenie srebra podatkiem VAT, uzyskanie zysku z inwestycji jest trudniejsze niż w przypadku złota, które wciąż bywa traktowane jak waluta, a przynajmniej jako dobre jej zabezpieczenie w razie kryzysu. Srebro inwestycyjne – sztabki i monety bulionowe – ma mniejsze znaczenie, prawnie bliższe mu są przedmioty kolekcjonerskie. Wspomniane obłożenie srebra podatkiem VAT jest doskonałą ilustracją tego problemu. Mówiąc krótko, srebro jest nieco inaczej traktowane przez rynki.

Na koszty inwestycji w srebro wpływają również kwestie związane z transportem, przechowywaniem i wytworzeniem srebra. Jedna złota moneta jest warta tyle co kilka monet srebrnych. Dopóki zainwestowany kapitał nie jest duży, dopóty nie jest to problemem. Kiedy jednak mowa o sporych kwotach, nawet sam przewóz srebra lub jego magazynowanie mogą sprawiać kłopoty, co wpływa na szybkość uzyskiwania zwrotu z inwestycji.

Co więcej, srebrne monety i sztabki srebra z czasem mogą tracić na jakości. Chodzi tu o mleczne plamy oraz czernienie monet, czyli pokrywanie się patyną. Oba te procesy sprawiają, że srebro należy przechowywać w odpowiednich warunkach, a czasem może być konieczne czyszczenie srebra. To o tyle istotne, że wszelkie defekty mają negatywny wpływ na cenę sztabek czy monet.

Warto zauważyć, że choć na rynku srebra jest mniej oszustów, to biały metal jest bardziej podatny w obecnej sytuacji na manipulacje cenowe przez dużych graczy. Poprzez nielegalne praktyki (np. spoofing) instytucje finansowe i posiadacze dużych aktywów mogą wpływać na ceny srebra, np. sztucznie je zaniżając. Na kurs srebra oddziałuje również koniunktura i kondycja światowej gospodarki. Zawirowania na rynkach surowcowych odbijają się na rynku srebra. Zawsze zresztą istnieje ryzyko, że mimo nadziei na wzrosty, rynek w najbliższym czasie okaże się dla srebra niekorzystny. Zamiast wzrostów kurs srebra może pozostawać w stagnacji lub wejść w trend spadkowy. To zaś oznaczać będzie straty dla inwestorów, którzy dziś zdecydują się wejść na rynek srebra.

Srebrna moneta

Zakup srebra – inwestowanie w biały metal

Pytanie jak inwestować w srebro, jest kluczowe dla każdego, kto ma zamiar ulokować oszczędności w tym kruszcu. Do wyboru jest kilka opcji. Pierwsza z nich to srebro inwestycyjne (srebrna moneta bulionowa, sztabka srebra). Jest też biżuteria oraz działa sztuki. Kolejna możliwość to papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Bez analizy finansowej inwestora nie sposób doradzić, jaka forma inwestycji jest najlepsza. Warto poznać charakterystykę każdego z tych rynków, by móc świadomie na nie wchodzić.

Srebrne aktywa inwestycyjne – sztabki srebra

Najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o sztabki, to próba srebrna. Im większa wartość, tym większa czystość srebra. Sztabki są odlewana lub wybijane. Są certyfikowane i odpowiednio zabezpieczane. Najczęściej do sprzedaży trafiają sztabki o wadze 1 kg, ale są też takie o wadze 1 grama lub nawet kilku kilogramów. Produkcją sztabek zajmują się takie firmy jak np. Valcambi czy Perth Mint.

Srebrne aktywa inwestycyjne – srebrne monety

Silver Eagle, Silver Panda, Libertad, Britannia, Maple Leaf, Lunar I, Lunar II, Silver Kukaburra, Philharmoniker – to najbardziej popularne monety bulionowe. To prawdopodobnie najbardziej popularna metoda inwestowania w biały metal. Monety są bite w dużych ilościach. Mają ustandaryzowany charakter. Obok monet bulionowych mamy także monety kolekcjonerskie. Dla początkującego inwestora te pierwsze są lepszym wyborem. Monety kolekcjonerskie mogą przynieść spore zyski, ale trzeba wiedzieć, w co inwestować i mieć trochę szczęścia. Niektóre serie – np. z Wiedźminem – mogą przynieść zwrot w wysokości kilkuset procent. Inne mogą nawet przynieść straty. Wszystko przez to, że na rynku jest wiele srebrnych monet.

Srebrne aktywa inwestycyjne – dzieła sztuki i biżuteria

Rynek sztuki i biżuterii jest zdecydowanie trudniejszy niż inne formy inwestowania w srebro. Zasadniczo mogą wystąpić te same problemy co w przypadku monet kolekcjonerskich. Jest to jednak dodatkowa opcja na dywersyfikację portfela, zabezpieczenie kapitału, a ponadto zarówno biżuteria, jak i dzieła sztuki, mają wartość użytkową i mogą posłużyć jako prezent, np. dla bliskiej osoby.

Srebrne aktywa inwestycyjne – instrumenty finansowe i papiery wartościowe

Inwestować można nie tylko w fizyczne srebro, ale i w papierowe. Chodzi tu przede wszystkim o akcje spółek wydobywczych, producentów, dystrybutorów, jak również instrumenty finansowe powiązane z rynkiem srebra. Przykładem mogą być ETF-y czy kontrakty terminowe. To atrakcyjny sposób inwestowania, ale wymaga znajomości rynków finansowych i działania giełdy. Jest też – zwłaszcza jeśli chodzi o instrumenty finansowe – obarczony większym ryzykiem niż zakup srebra w formie fizycznej.

Srebro inwestycyjne – sprzedaż i przechowywanie

Najlepsza metoda na zakup i sprzedaż srebra to skorzystanie z oferty mennic, jubilerów, sklepów numizmatycznych oraz oficjalnych dealerów. Można też robić to na rynku wtórnym oraz korzystać z oferty firm specjalizujących się w handlu srebrem. Opcją są serwisy aukcyjne oraz platformy do transakcji fizycznym srebrem. Należy jednak pamiętać o marżach oraz spreadzie, a także brać pod uwagę ryzyko nietrafienia z inwestycją.

Kiedy już się kupi srebro fizycznie, koniecznie należy pamiętać o zagwarantowaniu właściwego sposobu jego przechowywania. Chodzi nie tylko o zapobieżenie kradzieży metalu, ale także zabezpieczenie go przed zaśniedzieniem. Srebro można przechowywać w domu w sejfie lub w skrytce. Można też wykorzystać kasetki i skrytki bankowe. Istnieją komercyjne skarbce, w których za odpowiednią opłatą można przechowywać srebro. Jeszcze inna możliwość to skorzystanie z oferty dealerów oraz producentów srebra, którzy również pozwalają na magazynowanie białego metalu w bezpiecznych warunkach. Jeśli decydujemy się samodzielnie przechowywać srebro, warto rozważyć montaż instalacji alarmowej oraz ubezpieczenie majątku.

Czy inwestowanie w srebro jest opłacalne?

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy dobrym pomysłem jest inwestowanie w srebro, wady i zalety wyboru tego aktywa powinny być nam dobrze znane. Z pewnością ten metal szlachetny ma perspektywiczny charakter, dając szansę na duży zwrot inwestycyjny. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że rynek ten jest o wiele bardziej płynny i mniej stabilny niż rynek złota. Co za tym idzie srebro inwestycyjne jest bardziej ryzykowne, zwłaszcza że kurs srebra może wywoływać naprawdę silne emocje, gdy mamy znaczące wzrosty lub spadki. Inwestowanie w srebro wymaga dużej odporności psychicznej i cierpliwości. Sporym problemem jest obciążenie handlu białym metalem przez podatek VAT. Trudniej przez to osiągnąć zyski i pomnożyć oszczędności. Wciąż jednak srebro inwestycyjne pozostaje sprawdzonym sposobem na dywersyfikację portfela, ochronę przed inflacją oraz szansą  na zarobek. Choć aktywo to bywa polecane początkującym inwestorom, jako że łatwo wejść na rynek srebra i nietrudno oszczędzać kapitał, odkładając małe kwoty i dokupując co jakiś czas uncję srebra lub dwie, to należy pamiętać, że srebro nie daje gwarancji zysków. Zdecydowanie warto jednak mieć na uwadze możliwość inwestowania w ten metal szlachetny. Należy tylko pamiętać o tym, by dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową oraz trendy na rynku przed zakupem srebra. Decyzja o inwestowanie w srebro nie powinna mieć pochopnego charakteru.