Przejdź do treści

Jak oceniać strony WWW?

  • przez

Ocenianie stron internetowych to bardzo trudne zadanie, które często wiąże się ze znajomością branż biznesowych.  Bo jeżeli się stronę ocenia, to ocenia się ją po coś, prawda? Nie oceniasz strony dla własnego widzi mi się, robisz to, gdy chcesz ją sprzedać, albo sprzedawać na niej miejsce reklamowe.

W tym artykule opiszę, jak ocenić stronę pod względem wyszukiwarki, jej mocy którą może przekazać linkowi, który możesz na niej umieścić, itd.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przy ocenie strony jest sprawdzenie jej wartości merytorycznej – czy nie ma plagiatów, czy nie przypisuje sobie tekstów z innych stron… Jest to bardzo ważne działanie, które pomijane jest często podczas oceny strony.

Drugim krokiem jest sprawdzenie wartości zielonego paska Page Rank, o którym pisałem tutaj(page rank). Następna rzecz, to upewnienie się, że na stronie nie znajdują się linki z systemów wymiany linkami, czy linków wychodzących nie jest za wiele i czy są one w miarę tematyczne.

Po sprawdzeniu samej witryny, powinieneś sprawdzić ilość linków prowadzących do strony, możesz to sprawdzić za pomocą komendy ‘ link:www.nazwadomeny.pl ‘ w wyszukiwarce Yahoo.com – niektóre strony blokują tą wyszukiwarkę, dlatego też nie zawsze pokazuje ona wiarygodne wyniki.

Jeżeli strona posiada linki zwrotne(czyli te przychodzące do niej) w ilości ponad kilkadziesiąt tysięcy, warto sprawdzić jej wiek. Jeżeli nie ma więcej niż rok, prawie pewne jest, że była dolinkowywana z systemów wymiany. (Zakładając, że sama stronie nie posiada site na poziomie kilkudziesięciu tysięcy, bądź linki pokazywane przez Yahoo.com nie prowadzą z jednego portalu mającego kilkadziesiąt tysięcy stron zaindeksowanych w yahoo).

Po sprawdzeniu tych wartości, możesz zastanowić się, czy faktycznie warto jest kupić link na danej stronie. Czy Ci się to opłaci, czy nie da się znaleźć lepszej darmowej alternatywy dla tego linka.

Najbardziej wartościową stronę można poznać po jak najmniejszej ilości linków zwrotnych i po jak najwyższym PR – to taki mój osobisty wskaźnik.

Przypominam, że jest to ogólna ocena strony pod względem pozycjonowania/wyszukiwarek.

Dodatkowo możesz jeszcze sprawdzać jej optymalizację, przyjazne linki, i wszystko co składa się na proces pozycjonowania / optymalizacji.

2 komentarze do “Jak oceniać strony WWW?”

  1. W internecie są strony, które automatycznie wyceniają stronę i podają wynik w dolarach czy innej walucie. Reklamy robił nie będę, ale łatwo można to znaleźć w googlach :)

Możliwość komentowania została wyłączona.