Przejdź do treści

Jak robić LONG TAIL’a? (DŁUGI OGON)

 • przez

Myślę, że warto wiedzieć jak opiekować się dużymi serwisami i może tymi mniejszymi też.

Bo pozycjonowanie long tail (długi ogon potocznie) jest popularne i coraz popularniejsze będzie. A to wszystko dlatego, że opiera się przede wszystkim na… Dobra, zacznijmy od początku :)

Co to takiego LONG TAIL?

Długi ogon to sposób promocji strony internetowej w wyszukiwarkach, dzięki któremu serwis dociera do znacznie większej ilości osób niż można by było to przewidzieć z góry ustalając konkretne słowa kluczowe. Długi Ogon jest metodą, której nie da się mierzyć realnymi wskaźnikami, a przynajmniej ja tego jeszcze nie potrafię.

Na czym polega pozycjonowanie długiego ogona?

Pozycjonowanie długiego ogona to przede wszystkim optymalizacja strony tak, aby jej treść odpowiadała potrzebom użytkowników. Dzięki tej optymalizacji strona pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania na frazy złożone – składające się z minimum 4-6 słów kluczowych. Przykładem takiej frazy jest: „wynajęcie gniotka do pozycjonowania„.

Jak robić Długi Ogon?

Dla mnie Long Tail to przede wszystkim pisanie tekstów, które wyszukiwarka od razu zauważy i dopasuje tematycznie. W tym momencie kłania się przynajmniej podstawowa znajomość algorytmu wyszukiwarki i zasady jej działania. Dlatego tak często przy dużych projektach warto wynająć SEOcopywriterów, którzy zoptymalizują teksty na stronie pod kątem wyszukiwarek. To bardzo ważna czynność i sam myślę o wprowadzeniu jej u siebie na stałe, tu na blogu.

Ale żaden copywriter nie pomoże jeżeli domena strony nie będzie odpowiednio mocna i zadbana. Każdy serwis musi dbać o swoją renomę – również w wyszukiwarce, dlatego tak ważne jest linkowanie, katalogowanie, preclowanie i wszystkie inne tego typu zajęcia. To właśnie one decydują o sile długiego ogona i jego zasięgu. To właśnie one decydują o skuteczności i efektach. Bez nich na nic są wszelkie optymalizacje i poprawki – ALE! optymalizacji nikt za opiekunów strony nie zrobi, a linki do serwisu może stworzyć każdy.

Jak mierzyć skuteczność Long Tail?

Najprostszym sposobem na zmierzenie skuteczności metody pozycjonowania, którą nazywamy Logn Tail jest szczegółowa analiza statystyk. Prawie każde wejście z wyszukiwarki, które zostało wywołane za pośrednictwem frazy, której specjalnie nie linkowaliśmy(poniżej walnę przykład obrazowy) jest wejściem dzięki pozycjonowaniu logn tail. Utwierdzeniem w tym, że praca nad długim ogonem jest skuteczna mogą być wejścia z fraz (jak wyżej napisałem) składających się z wielu pojedynczych słów kluczowych.

Przykład obrazowy:
Istnieje strona A. Pozycjonowana jest na frazy „kogut”, „kolonia”, „kury”, „gospodarstwo”. Strona posiada wszystkie 4 frazy na top1-3. Ma dużo tekstów o kurach, kogutach i gospodarstwie rolnym. W statystykach wyraźnie widać, że z wyszukiawarki istnieje 90% wejść na stronę. Pozostałe 10% to strony odsyłające, albo wejścia bezpośrednie. Analiza wejść z wyszukiwarki ukazuje, że te 4 frazy w top1-3 dają około 70% całej sumy wejść z wyszukiwarki. Czyli pozostaje jeszcze 30% wejść z wyszukiwarki, które pochodzą z innych fraz niż te, o które zadbał właściciel – to jest właśnie long tail – często jest przypadkowym wynikiem, ale warto nad nim pracować i wzmacniać ten rodzaj docierania do poszukiwaczy informacji.

Kto może mieć Długi Ogon, a kto nie?

Długi Ogon może mieć każdy serwis, który ma treść. Nie ma szans na prowadzenie kampanii reklamowej w wyszukiwarkach dotyczącej długiego ogona dla strony, która składa się z obrazków, albo flasha. Standardowe i staromodne już wg mnie strony firmowe również nie mają szans na wybicie się w tym rodzaju promocji w wyszukiwarkach. Najlepiej nadają się do tego duże serwisy, które publikują sporo nowej treści, najlepiej w miarę niszowej i konkretnej. Mimo wszystko bardzo ciężko jest generalizować, bo z każdej strony można zrobić mistrzynię w pochłanianiu użytkowników za pomocą Long Tail. Wystarczy chcieć.

Fakty i Mity na temat Long Tail.

 • Długi Ogon to nie jest pozycjonowanie podstron strony internetowej na ustalone wcześniej frazy. Long Tail to pozycjonowanie tekstów zawartych na stronie www na nieznane i niewiadome frazy, jakie użytkownik internetu może wpisać w oknie poleceń dla wyszukiwarki.
 • Systemy Wymiany Linków pomagają podczas pozycjonowania sposobem long tail. Adresy zoptymalizowanych podstron mogą być wzmacniane(linkowane) na frazy, które wywołują w szukajce użytkownicy, dzięki czemu automatycznie wzrasta znaczenie tekstu i pozostałych słów w artykule.
 • Wewnętrzne Linkowanie ma duże znaczenie podczas optymalizacji strony pod kątem tworzenia długiego ogona. Warto skupić się na ocenia poszczególnych stron i najlepsze nagradzać większa ilością linków wewnętrznych.
 • Mapa Strony nie ma najmniejszego znaczenia dla Long Taila, chyba że strona ma problemy z indeksacją podstron, a co z tego wynika – ma problemy z linkowaniem wewnętrznym. Ale to już pod patologie musiałoby podchodzić.
 • Pozycjonowanie poprzez powiększanie długiego ogona niesie ze sobą koszty i należy o tym pamiętać. Czytając gniotka można te koszty zminimalizować i więcej rzeczy zrobić samemu, ale tak czy inaczej pozycjonowanie kosztuje!
 • Niestety jeszcze nie wiem, czy warto jest interesować się long tailem. Na chłopski rozum warto. Według badań, które ostatnio tu jakoś czytałem też warto. To chyba warto używać metody Long Tail.
  technologyus

Przykłady optymalizacji i pracy nad stroną.

Pisanie tekstów – olać naukę polskiego i powtarzać ile się da słowa kluczowe w tekście – tak jak w tym powtarzam tyle razy „long tail”, „długi ogon”, „pozycjonowanie logng tail” itd.

Linkowanie podstron – wszystkie systemy wymiany linków, czy to rotacyjne, czy stałe całą moc swoją niech kierują na podstrony i różne anchory im dają, tak różne, że aż głupie.

Linkowanie wewnętrzne – tworzyć odnośniki do podstron na innych podstronach, coś ala podobne teksty jak tutaj na gniotku. (lepiej by było gdybym napisał gniotek.com:), linkować tagi jak używa się słów fajnych, np jak ja coś napiszę o AdTaily to w większości jest to link do tego taka, jak teraz.

Linkowanie domeny głównej – czyli katalogować trzeba też na przeróżne i fajne frazy. No to przecie proste jest.

Strony które napisały coś o długim ogonie i można przeczytać, mimo że gniotek i tak zrobił to lepiej:*

 1. wikipedia o long tail tutaj.
 2. więcej nie dam, bo się wstydzę.
*wybrałem pierwsze lepsza z google.pl

W kontynuacji między innymi:
Na czym polega pozycjonowanie?