Przejdź do treści

Pozycjonowanie pod znakiem zapytania?

  • przez

Czyli o tym dlaczego jeszcze nie pozycjonuję na szeroką skalę.

I dlaczego się waham? A bo to tak jest dziwnie kurcze. Pozycjonowanie to ciężki temat, któremu jest w stanie podołać naprawdę niewielu. Większość się stara i próbuje, ale rzecz jasna nie daje rady. Pozycjonowanie stoi pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ to jedna, wielka gra. Gra która rozgrywa się pomiędzy człowiekiem, który chce manipulować wynikami wyszukiwania, a wyszukiwarką, która chce w miarę możliwości temu zapobiec i wyeliminować ten czynnik ze swojej działalności. Jedno pogrywa z drugim, aby uprzykrzać sobie życie nawzajem, ale! co najważniejsze wyszukiwarka może zrobić wszystko. Dlatego w gruncie rzeczy, osobą zawsze poszkodowaną i cierpiącą będzie ten, który chce z nią walczyć. To tak jak pojedynek giganta z w miarę inteligentnym giermkiem.

Ale jest rozwiązanie tej sytuacji. Wystarczy żyć z wyszukiwarką za pan brat i wzajemnie się uzupełniać. Dostarczać jej wartościowych informacji, a ona będzie dostarczała wartościowych odwiedzających. Ogromny truizm, ale jakże prawdziwy. Ale, ale: dlaczego pozycjonowanie stoi pod znakiem zapytania?

A bo nic w tym fachu nie jest pewne. I niestety ogrom ludzi tego nie potrafi zrozumieć. Pozycjonowanie nie jest usługą podobną do naprawy samochodu, czy telefonu komórkowego. Pozycjonowanie jest jak zrywanie jabłek z kilkuset hektarowego sadu należącego do najbogatszego rolnika na świecie.

SEO jest fajne, bo w gruncie rzeczy to działanie poza normami, niestety. Ciężko jest tworzyć jakiekolwiek zapewnienia i gwarancje. W seo taka rzecz nie istnieje i nie ma prawa istnieć. SEO to skupienie się na próbach, które mogą przynosić wysokie pozycje, albo bolesne upadki. Tak wygląda pozycjonowanie.

Niestety nie wiem jeszcze, czy pozycjonowanie to dobra droga na przyszłość. Nie lepiej jest po prostu zająć się ogólnym marketingiem? To rzecz jasna apel do wszystkich, którzy chcą mieć popularne strony i portale. Bo zajęcie się ogólnie marketingiem działa również na pozycję w wyszukiwarkach. Ale pozycje w wyszukiwarkach niestety nijak mają się do ogólnego wizerunku strony. Taka głupia, ale prawdziwa zależność.

Warto o niej pamiętać. Warto się nad tym zastanowić.
Ja się zastanawiam i nadal nic nie wiem, trzeba przestać się zastanawiać.
I wszystko dzisiaj, znaczy teraz. Bo może dzisiaj to jeszcze coś będzie.

1 komentarz do “Pozycjonowanie pod znakiem zapytania?”

Możliwość komentowania została wyłączona.