Przejdź do treści

Nowa domena, a subdomena

 • przez

Nowej domenie nie dawaj subdomen!
Bo po co masz ją zamęczać i budować niepotrzebny site w googlu? Traktuj nową domenę jako nowy serwis, nie stawiaj subdomen chyba, że powiążesz je tematycznie ze stroną główną. W innym przypadku odczekaj ten rok, a czasem to nawet i mniej można aż domena się umocni, złapie jakiś PR, będzie miała wejścia z googla.

Jeżeli kupujesz domenę i zamierzasz przeznaczyć ją jako zaplecze pod pozycjonowanie, pamiętaj, że nie zawsze masz możliwość wykorzystania pełnego jej potencjału od razu po jej zakupie. W przypadku nowych domen problem polega na braku zaufania wyszukiwarki do Twojej domeny. Musisz odczekać pewien okres „kwarantanny„, który przechodzi każda świeża domena. Dopiero gdy domena się wzmocni, pójdzie wyżej w serpach, dostanie sporo linków, dobry Page Rank i będzie odnotowywała wejścia można wrzucić ją do worka z innymi zapleczówkami i stawiać na niej kolejne – różnotematyczne strony w subdomenach. W przeciwnym razie na starcie od razu strony zapleczowe otrzymują minusa osłabiającego ich moc.

Gdy nowa domena dostaje kilkadziesiąt subdomen cała jej pierwotna moc (bo każda nowa domena jest lepiej traktowana niż stara, ale zafiltrowana lub zsanowana – to jasne) idzie w zapomnienie, jest rozdzielona między wszystkie zaindeksowane subdomeny. Żadna z nich niestety nie ma nawet części potencjału, jaki ma nowa, świeża domena główna.

Domena: Kotek.gniotek.com jest gorsza niż kotekgniotek.com

Wyjątkiem są sytuacje, w których tworzenie jednej spójnej całości dzieje się z udziałem subdomen. Mam na myśli serwisy, które korzystają z subdomen jako odrębnych działów jednego serwisu. Tak jakbym ja na blogu zamiast Gniotek.com/c/pieniadze/ miał pieniadze.gniotek.comrozumiesz, o co mi chodzi? w takich przypadkach subdomeny są zdecydowanie wartościowsze dla użytkowników i dzięki nim widać obszar i objętość tematyczną jaką ma dany serwis.

To proste! Jak nie musisz to nie korzystaj z subdomen zanim ludzie nie zaczną linkować do Twojej domeny głównej sami. Po prostu wrzuć na luz i jedź przynajmniej te pół roku na luzie, niech domena zdobędzie trochę zaufania – z domenami jak z winem, im starsze tym lepsze. Normalka.

7 komentarzy do “Nowa domena, a subdomena”

 1. Łopatologicznie wytłumaczone i o to chodziło
  Do tej pory się motałem pomiędzy coś.mojadomena.pl
  a mojadomena.pl/coś
  Teraz szukam w googlach o tych subdomenach, trafiłem tu. Wszędzie tłumaczą co to jest subdomena, nigdzie o
  kwestii Google friendly takiego rozwiązania

 2. Witaj Arni ;)
  Cieszę się, że mogłem jakoś pomóc. Jeżeli chodzi o forum google nie mam tam do nich szczególnie dużego zaufania, ale Tobie jako początkującemu z pewnością może się przydać ;)

  Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania odnośnie subdomen i domen, wal śmiało!

 3. Widzę, że to jest stary wpis, ale mam pytanie, więc go odświeżę ;]
  Posiadam swój blog podpięty pod subdomenę (np. blog.domena.pl). Na głównej domenie (domena.pl) posiadam główne info o mnie. Dodatkowo posiadam utworzoną subdomenę na którą uploaduję pliki. Czy w takim wypadku postępuję rozsądnie?
  Pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.