Sportowe auta premium budzą wielkie emocje. Któż nie chciałby usiąść za kierownicą Ferrari, Porsche czy Lamborghini? Modele takie jak Ford Mustang czy Chevrolet Camaro są marzeniem niejednego kierowcy. Wynajem aut luksusowych wydaje się więc dobrym pomysłem na biznes. Czy tak jednak jest w istocie? Jak zarabiać na samochodach z segmentu premium i jak założyć wypożyczalnie samochodów sportowych?
Wypożyczalnia samochodów sportowych – jakie to są koszty?
Wynajem aut luksusowych wiąże się z koniecznością posiadania sporego kapitału początkowego. Najwyższy wydatek jest oczywiście związany z flotą pojazdów. Na początek wystarczy nawet jedno auto, choć im ich więcej, tym większy wybór ma klient i większa szansa, że zdecyduje się on na nasze usługi. Koszt luksusowego superauta to przynajmniej kilkaset tysięcy złotych, a często ponad milion. Już to stanowi spory wydatek, a jest to koszt niezbędny – bez samochodu nie ma bowiem czego wynajmować. Warto podkreślić, że nawet używane auta sportowe są dość drogie, a ponadto klient nie po to decyduje się na wynajem, by jeździć wysłużonym samochodem sportowym.
Auto trzeba oczywiście ubezpieczyć. Trzeba je też móc utrzymać. W obu wypadkach koszty te będą dość wysokie. Samochód na wynajem często oznacza wyższą stawkę u ubezpieczyciela ze względu na sposób jego wykorzystania, a nawet ubezpieczenie modelu premium tylko na prywatne potrzeby kosztuje sporo. Do sportowych aut trudniej też o części zamienne, a autoryzowane serwisy nie należą do tanich. Przeglądy należy zaś robić regularnie i bardziej sumiennie niż w zwykłych autach. Część kosztów można przerzucić na klienta – np. za paliwo może on płacić z własnej kieszeni. Inne wydatki stałe, np. opłata za garaż, biuro, telefony służbowe, pracowników, księgowość, trzeba jednak ponosić samemu.
Nie należy zapominać o tym, że do klienta trzeba jakoś trafić. Konieczne jest stworzenie strony internetowej. Reklama i marketing są zatem kolejnymi wydatkami, z którymi trzeba się liczyć. Niestety, wypożyczalnia samochodów sportowych nie jest biznesem, który należy do najtańszych. Jego zaletą jest jednak prostota. Usługa wynajmu nie jest skomplikowana, acz obarczona jest pewnymi ryzykami.
Z jakimi wyzwaniami wiąże się wynajem aut sportowych?
Na początku wynajem aut sportowych nie wydaje się niczym skomplikowanym. Jest to jednak przedsięwzięcie, które wymaga od właściciela dobrej organizacji pracy, terminowości i sprawności w zarządzaniu. Jest trochę papierkowej roboty, o której trzeba pamiętać. Przygotowanie odpowiednich umów wynajmu, załatwianie ubezpieczenia, prowadzenie bieżącej dokumentacji i księgowości, to podstawy, z którymi w zasadzie każdy właściciel musi się liczyć.
Branża jest już jednak dość konkurencyjna. Trzeba więc wiedzieć jak wyróżnić się na tle innych i firm i co zaoferować wypożyczającym auto, aby wybrali właśnie nasze ofertę. Konieczne jest także ustalenie cen wynajmu na poziomie atrakcyjnym dla klienta, a jednocześnie opłacalnym dla właściciela wypożyczalni. Niezbędne jest zainwestowanie w reklamę oraz marketing, aby móc sobie wyrobić pozycję na rynku.
Bardzo istotnym ryzykiem jest też jeszcze kradzież auta lub rozbicie samochodu przez wypożyczającego. Sportowy supersamochód może być łakomym kąskiem dla nieuczciwych klientów. Może paść łupem szajki złodziei tego rodzaju pojazdów, zwłaszcza gdy wypożyczający nie dotrzyma należytej ostrożności. Są też klienci, którzy przeceniają własne umiejętności. Sportowe auta nie zawsze są łatwe w prowadzeniu, a ich osiągi – zwłaszcza przyspieszenie i szybkość maksymalna – kuszą do dociśnięcia pedału gazu. Zdarza się więc, że klient rozbija auto. Wypadki zdarzają się zresztą nie tylko z winy wypożyczającego. Kiedy wypożyczalnia dysponuje większą flotą, jest to duża strata, ale nie jest to wielki problem. Gorzej, kiedy dopiero rozkręcamy biznes i w garażu wypożyczalni stoi zaledwie kilka aut.
Jak otworzyć wypożyczalnie samochodów sportowych?
Założenie biznesu z wynajmem aut nie jest trudne. To działalność gospodarcza jak każda inna. Wymaga załatwienia wszelkiej koniecznej dokumentacji, ewentualnego zatrudnienia pracowników, prowadzenia księgowości, a także pilnowania różnego rodzaju rachunków i opłat. Właściciel, oprócz dużego wkładu finansowego na starcie, musi odznaczać się dobrymi cechami organizatorskimi i sumiennością.
Alternatywą do zakładania firmy samodzielnie jest franczyza. W tym przypadku właściciel firmy może liczyć na pomoc w założeniu biznesu. Franczyzodawca zapewni odpowiednie know-how, pomoże w reklamie i starcie przedsięwzięcia. Franczyza nie jest jednak popularnym modelem biznesowym w branży wynajmu samochodów, ale próbować szukać partnera warto.
Przed założeniem wypożyczalni warto też przygotować sobie dobry biznesplan. To jedna z najlepszych odpowiedzi na to, jak zacząć w każdej branży. W szczególności jednak w przypadku aut na wynajem. Samochody luksusowe stanowią produkt pożądany, ale dość niszowy. Usługi wynajmu pozwalają wielu ludziom wypróbować te auta, ale też nie każdego stać na to, by przejechać się choćby Fordem Mustangiem. Trzeba więc zastanowić się nad tym, jak zarobić na samochodzie i co zrobić, by nie stał w garażu. Pomóc może tu poszerzenie oferty o wynajem średnioterminowy i wynajem długoterminowy. Dobrym rozwiązaniem jest także opcja wynajmu auta do ślubu oraz na eventy, uroczystości i inne ważne wydarzenia.
Czy ten biznes się opłaca? Jak zarabiać na samochodach?
Wypożyczalnia samochodów sportowych może być dochodowym przedsięwzięciem. Bardzo pomaga w tym biznesie zainteresowanie autami tego rodzaju. Dla osób z motoryzacyjną pasją z pewnością będzie to interesujące zajęcie. Należy jednak stale rozwijać firmę oraz ciągle obserwować konkurencję i trendy na rynku. Zainteresowanie określonymi markami jest większe niż innymi. Trzeba mieć wyczucie, aby zainwestować w opłacalny w kontekście wynajmu model. Warto też znaleźć swoją niszę w branży, np. oferując wynajem aut o nadzwyczajnych osiągach lub wyjątkowo luksusowym wyposażeniu, postawić na limitowane edycje albo samochody do ślubu, aby zapewnić sobie stabilne finansowanie. To się jednak może udać!