Przejdź do treści

Jak wybrać nazwę domeny w tym chaosie?

  • przez

Zostałem poproszony parę dni temu o napisanie tekstu, czy nawet poradnika dotyczącego wybierania nazwy domen/y. I chętnie do działania przystępuję! Bo każdy wie, że już miliardy domen mają swoich właścicieli, prawda?

Niestety sprawa nie jest tak prosta, jak uważa większość internautów. Wybór odpowiedniej domeny zależy od ogromnej ilości czynników. Nabyłem ostatnio sporo doświadczenia w zakresie promocji marki i odbioru reklam przez społeczeństwo – czuję się silny w tej dziedzinie, dlatego wiem, że będę pomocny. Bez owijania w bawełnę. Lecimy.

Domena dla szarego człowieczka.
Skoro interesujesz się dopiero wyborem swojej domeny musisz być szary. Ale wszystko przed Tobą, właśnie teraz powinieneś określić swój cel, swoje dążenia i założenia, które będziesz spełniał jako człowiek. Jeżeli określisz domenę z imienia i nazwiska to… nadal zostaniesz szarym człowiekiem, którego znać będą jedynie znajomi. Jeżeli weźmiesz domenę gniotek.com będziesz wyjątkowym osobnikiem, który wyróżni się z tłumu. Ale czy warto się wyróżniać, czy chcesz się wyróżniać? Zastanów się i zacznij działać. End.

Domena dla portalu społecznościowego.
Czyli domena dla gówna. Wystarczy wymyślić coś chwytliwego, jak pukanie, nasza klasa, czy jak leci?. Poral społecznościowy powinien tworzyć swoją markę. Blip tworzy markę blip, a nasza klasa naszą klasę. Wybierz co zechcesz. Wszystko się nada oprócz kontrowesji.

Domena dla firmy.
Najlepiej to jak nazwa domeny jest nazwą firmy. Nike, Adidas itd. W takich wypadkach idealnie jest wykupić wszystkie, albo przynajmniej większość rozszerzeń nazwy domeny. Firma to przede wszystkim marka. szukając nazwy dla firmy trzeba działać na podświadomych i wyuczonych od małego skojarzeniach każdego człowieka. Firma, która działa lokalnie ma ten plus, że wystarczy analiza psychologiczna regionu, firma działająca globalnie musi być odpowiednia dla wszystkich. Bo dlaczego wolisz Coca-Colę od pepsi? To wyłącznie zasługa marki! Dlaczego apple w Twoich oczach jest lepsze niż Microsoft? To wyłącznie zasługa marketingu. Starczy tych dobrych rad wujka gniotka…

Pozostaje jeszcze kwestia innych nazw domen. Bez sensu jest radzenie komuś jaki samochód ma kupić i jak ma nim jeźdzć. Steśmy ludzmii warto pamiętać o naszych cechach odróżniających nas od zwierząt. Mimo, że nadal wydaje mi się, że nasza cywilizacja i nasz gatunek jest niezwykle prymitywny, to wierzę w możliwości rozwijania własnej inteligencji na wielu płaszczyznach. Dlatego też nie powiem nic więcej o wyborze nazwy domeny. Podoba Ci się jakaś, ale jest zajeta? Masz na tyle dobry i mocny umysł, że bes problemu znajdziesz sobie inną, też odpowiednią, też nadającą się do Twoich potrzeb. Wiara czyni cuda, chyba.

wystarczy bełkotu. czas wracać do pracy.

1 komentarz do “Jak wybrać nazwę domeny w tym chaosie?”

Możliwość komentowania została wyłączona.