Przejdź do treści

Jak skutecznie reklamować się w AdTaily?

  • przez

Gdy tak czasem patrzę sobie na kampanie, jakie wyświetlają się na moich stronach… potem na ich wyniki. Potem na pieniądze, które przeszły na konto AdTaily to mam wrażenie, że ja po prostu ludzi nabijam w butelkę. Ale to tylko wrażenie, prawda jest taka, że to ONI sami nabijają się w butelkę.

Wpis kierowany jest do Reklamodawców.
Bo jeżeli ktoś chce się gdzieś reklamować, to bardzo dobrze by było, gdyby wiedział jak, po co i jakie efekty może osiągnąć. Niestety nie wszyscy, którzy zlecają reklamy swoich stron internetowych są w stanie ogarnąć wymienione przeze mnie rzeczy. Ale właśnie z tego powodu powstała taka gałąź działalności jak marketing.

Dla tych, którzy chcą nauczyć się skutecznej reklamy za pomocą bannerów o wielkości 125×125, powstał właśnie tekst. Szybko, konkretnie, z odrobiną lania wody i nadzieją na pomoc ;)

Aby przeprowadzić skuteczną kampanie reklamową za pomocą AdTaily, powinieneś przede wszystkim poznać niszę tematyczną do której możesz dotrzeć. Dzięki narzędziu do wyszukiwania stron po podaniu słowa kluczowego wrzucasz do pliku tekstowego wszystkie adresy, które Ci wyskoczą. Zwracaj szczególną uwagę na wskaźnik CMP. Zapisuj liczbę odwiedzin i koszt kampanii. Najlepiej posegreguj je, albo przynajmniej oznacz(forum, blog, strona www).

Krokiem kolejnym jest odwiedzenie każdej ze stron z osobna i zwrócenie uwagi na kilka ważnych szczegółów. Najpierw rozejrzyj się za tym gdzie ulokowany jest widget AdTaily. Jeżeli znajduje się w dobrze widocznym miejscu(nagłówek, lewe menu, w treści – prawe menu i pod artykułem/postem to nie jest dobre miejsce!) stawiaj plus dla strony.
Następnie sprawdź ile reklam dana strona wyświetla i zdefiniuj ile z nich to kampanie własne(np. pajacyk, jakaś inna akcja humanitarna, strona z reflinkiem do programu partnerskiego itd.). Oczywiście im mniej reklam tym lepiej. Jeżeli ktoś wyświetla własne kampanie nie do końca szanuje reklamodawcę zabierając mu duży odsetek użytkowników, którzy nie zwrócą na niego uwagi. Jak strona nie ma reklam własnych  dajesz jej plusa ;)
Jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to ogólny wygląd strony i zagospodarowanie reszty miejsca na stronie. Bo jeżeli oprócz widgetu AdTaily na stronie jest jeszcze niezależna kampania prowadzona, dodatkowo AdSense się pojawia, jeszcze jakieś Programy Partnerskie są promowane i inne rzeczy to witryna powinna dostać minusa!
Sprawa najważniejsza – zbadaj target do którego trafia strona, którą odwiedziłeś. Ma być on zgodny z tym, do którego Ty chcesz dotrzeć. Kampania reklamująca sprzęt narciarski nie przyniesie zamierzonego efektu, jeżeli będzie prowadzona na stronach dotyczących noclegów w górach – niby tematycznie, ale jednak nie!

Ale to nie koniec doboru stron dla skutecznej kampanii. Teraz trzeba podzielić je na blogi, fora i strony www. Przy blogach idealnie jest określić częstotliwość pojawiania się wpisów. Jeżeli samodzielnie nie idzie tego zrobić, najlepiej napisać do autora i prosto z mostu powiedzieć, że „planuję kampanie powiedz mi kiedy napiszesz nowy tekst, ja wtedy chętnie ją kupię„. Na forach należy kupować kampanie albo na tygodniu, albo na weekendzie – w zależności od branży. Strony www raczej nie wymagają analizy czasu, w którym będzie wyświetlana na nich kampania reklamowa :)

Teraz to wszystko trzeba ułożyć sobie i ładnie pozapisywać. Dodać do tego cennik i stworzyć kampanię testową. Tak właśnie, testową. Chyba, że nie masz wystarczającego budżetu. Bez kampanii testowej też się obejdzie – jak nie chcesz jej prowadzić, to pomiń kolejny akapit.

Kampania testowa – prowadzona jest na wszystkim stronach, które uznaje się za odpowiednie do kampanii. Mają plusy, nie mają minusów… Według mnie, nie powinna trwać dłużej niż dwa dni na jednej stronie. Jednego dnia wykupujemy widget na wszystkich stronach na dwa dni wyświetlania bannerka. Po tych dwóch dniach analizujemy wyniki kampanii i następnie do właściwej korzystamy już tylko z tych stron, które przyniosły największe korzyści – najlepszy CPC.
Oczywiście zdarzają się wyjątki i nie zawsze kampanie na dłuższą metę są opłacalne – ale o tym napiszę osobny wpis i będzie on już dla nieco bardziej zaawansowanych.

Teraz tak: Zrób bardzo dobry banner. Ma być ładny, schludny i musi przekazywać główny cel twojej strony www. Po sekundzie zawieszenia wzroku mam wiedzieć, czy to coś fajnego, nowoczesnego, staroświeckiego, czy nudnego. Zaoferuj internaucie coś, co go zainteresuje. Nic na siłę – jeżeli czegoś takiego nie posiadasz, to po prostu zrób to. Promowanie się bez dobrego produktu/usługi/ciekawego tekstu jest niczym trening jazdy konno dla atlety.

I tyle wystarczy do skutecznej reklamy. Pamiętaj jednak, żeby kampaniować się w ściśle związanej z Twoją stroną grupie tematycznej. Jest to olbrzymie ważna rzecz.