Przejdź do treści

Pozycjonowanie jest dla CIOTÓW.

  • przez

Ten tytuł to ja tak specjalnie. Nie krzywdźcie Panowie koledzy pozycjonerzy mojego gniotka.

Bo niestety przykro mi to mówić i zaczynać od „bo”, ale zaczynam bo uważam, że pozycjonowanie jest dla ciotów. Wszystko przez to, że tak naprawdę to coś takiego jak pozycjonowanie nie istnieje i zostało wymyślone przez ludzi, którzy potrafią wpływać na wyniki wyszukiwania za pomocą super tajnych sztuczek i triczków. Jednym słowem: oszukują algorytm wyszukiwarki i świadomie ustawiają na (teoretycznie niezależne i niczym nie przekupione) wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania adresy stron, które to wg nich zasługują na taką pozycję, a nie według rzetelnego i fachowo stworzonego algorytmu.

Strony pozycjonowane, to strony, których marketerzy – o ile tacy są? (kiedyś w końcu się pojawią, bo wszyscy zrozumieją prawdy jakie właśnie objawiam) nie potrafią sobie poradzić i zaciekawić internautę czymkolwiek co znajduje się na stronie. To taka mała porażka internetowych twórców, z której można się troszkę podśmiewać.

No dobra, może pozycjonowanie stało się w miarę popularne, bo było zdecydowanie tańsze niż „normalne” prowadzenie kampanii marketingowych. Jak znam ludzi to od zawsze wszyscy rzucali się na taniochę i super profity przy minimum wkładu własnego. Ale dobra, przecie nie o tym.

Jak firma nie potrafi zainteresować produktem i nie ma pieniędzy na profesjonalną kampanię reklamową to co ma zrobić? – Iść do pozycjonera albo firmy pozycjonerskiej, i poprosić aby zrobiła taką namiastkę prawdziwej kampanii. Taką kampanię w wyszukiwarce, która oszuka jej algorytm i będzie wysoko mimo, że niczym nie zasłużyła.

No dobra, algorytmy wyszukiwarek nie są doskonałe i pewnie długo nie będą, ale to nie znaczy, że trzeba pomagać różnym śmieciom dostawać się na szczyty. Ja ma zasadę, nie biorę gówna pod swoją opiekę, bo bardzo szybko stygnie i niby nie śmierdzi, ale wystarczy lekko naruszyć skorupkę, a cała prawda wyjdzie na jaw.*

Ale przecież wszyscy wiecie, a jak nie wiecie to już widzicie, że pozycjonują się głównie słabi. Jasne, duzi też, ale od tego nie zaczynali. Pozycjonowanie powinno być jednym z elementów dużej kampanii marketingowej, powinno jedynie odkrywać nieodkryte jeszcze pola, a nie być głównym filarem promocji. Wiem, że wyszukiwarki to potęga, ale żeby móc korzystać z najpotężniejszych źródeł trzeba coś od siebie dać i zaoferować im coś w zamian. To jest moje zdanie, oficjalne stanowisko gniotka.

Nie mam ochoty na zakończenie. Jak ostatnio… możecie je sobie wyobrazić.

*gówno to do wszystkiego pasuje, no nie?