Przejdź do treści

Jakość linków, siła, moc.

  • przez

Przez ostatnie dwa miesiące zmieniłem nieco zasady indeksacji stron w wyszukiwarce.

Do tej pory liczyłem na łut szczęścia, dodałem do paru katalogów stron – czasem nawet do wp.pl albo onet.pl i czekałem. Ostatnio postanowiłem sprawdzić inne metody. A było ich trzy:

  • Indeksowanie za pomocą gotlinka
  • Indeksowanie za pomocą webmini (katalogów Xanna z e-weblinka)
  • Indeksowanie za pomocą mocnego precla

Gotlink indeksuje długo, czekałem tydzień, aby googlas złapał domenę główną strony. Do dałem ją jakieś dwa tygodnie temu i do tej pory zaindeksowanych mam 20 z jakiegoś tysiąca podstron. Może to moja nieumiejętność obsługi gotlinka – bo tak naprawdę to ja się nie znam na systemach wymiany linków.

Zrobiłem podobną witrynę do tej linkowanej z gotlinka. Dodałem ją do katalogów webmini Xanna, około 20 – jakichś tam podobno najlepszych. Następnego dnia widzę, że domena w indeksie. Kolejne dni nie przyniosły zmian. Dzisiaj patrzę i… w indeksie googlowym siedzi tylko domena główna.

Stworzyłem sobie inną stronę, jakościowo bliźniaka do indeksowanej z gotlinka. Napisałem fajny artykuł na mocnego precla i dałem JEDEN link. Po dwóch godzinach adres strony głównej był w indeksie. Ale to nie wszystko. Następnego dnia patrzę i patrzę, a tu widzę, że już łapie podstrony. Dzisiaj strona ma ~95% zaindeksowanych podstron.

Wnioski są oczywiste. Im lepsza jakościowo strona, tym lepszy jakościowo link. Rotacja jest kiepska. Od jakiegoś czasu można zauważyć inne zachowanie robota google. Często powraca na stronę gdzie pojawił się nowy link i zanim umieści stronę w indeksie jakby sprawdzał, czy link nadal się tam znajduje. Ma to sens, ma.

Na powyżej opisanym przykładzie i miniteście wyraźnie widać, że jeden mocny link jest w stanie zaindeksować praktycznie każdą stronę, a w dodatku ma w sobie tyle mocy, że pośle jeszcze googlebota do zwiedzenia pozostałych podstron na witrynie.

Dla mnie to bardzo ważne i ciekawe spostrzeżenie – porównując to do zachowań sprzed roku widać wyraźny rozwój wyszukiwarki. W którym kierunku, to chyba widzicie? :) A o owszem, że zdarza się indeksacja całej witryny nawet bez pomocy żadnego linka – na to również mam wyjaśnienie, bo parę razy miałem już taki przypadek, sprawdzenie go jest praktycznie niemożliwe – ale teorię można mieć zawsze.

PS
Dodanie wpisu do katalogu wp.pl kiedyś powodowało indeksację samego wpisu w przeciągu kilku minut od dodania(obecnie liczone jest to w godzinach) oraz indeksację strony w przeciągu kilku godzin(teraz liczona jest w dniach).

Przypominam również o modyfikacjach kursu tworzenia zaplecza :)

I kliknijcie w pajacyka!