Przejdź do treści

Tematyczność linków w SEO

  • przez

Wiele się mówi o linkowaniu, takim i takim. A jest linkowanie wewnętrzne, jest linkowanie zewnętrzne, mówi się też czasami o linkowaniu naturalnym. A my wiemy, że link linkowi nierówny i pasowałoby dowiedzieć się coś więcej na temat tematyczności linków.

Jak wiemy moc linka zależy od wielu czynników. Jak również wiemy jednym z tych czynników jest tematyczność linka. I w tym miejscu warto zadać sobie parę pytań:

  1. Czym tak naprawdę jest tematyczność linka?
  2. Jak wygląda link tematyczny?
  3. Jak bardzo różni się jego moc od linków nietematycznych?
  4. Czy linki tematyczne są opłacalne dla pozycjonerów?
  5. Czy istnieją kary za nietematyczne linki?
  6. Jakie znaczenie może mieć tematyczność linków dla przyszłości SEO?

Zanim koślawie spróbuję udzielić odpowiedzi na te pytania, możecie odpalić sobie na nowej stroni link do bardzo ciekawego raportu na temat czynników wpływających na pozycję w google i przelecieć wszystko, bo stamtąd podebrałem trochę informacji do tego wpisu. Można powiedzieć, że skondensowałem informacje, które tam się znajdują i przedstawiłem najważniejsze wg mnie rzeczy. Mimo wszystko polecam lekturę całości, gdy ktoś znajdzie trochę wolnego czasu :)

1. Czym tak naprawdę jest tematyczność linka?
Bardzo ciężko jest sprecyzować tematyczność linka. Chodzi mniej więcej o to, aby strony podobne tematycznie do siebie linkowały wzajemnie, a witryny zupełnie odmienne nie miały między sobą żadnego powiązania. Tematyczność linka dotyczy również samego anchor textu. Ale o tym w kolejnym punkcie.

2. Jak wygląda link tematyczny?
Link tematyczny jest przede wszystkim zamieszony na witrynie o bardzo podobnym profilu, np.: strona o piłce nożnej linkuje do klubu piłkarskiego. W teorii ten link jest linkiem tematycznym. W praktyce link tematyczny wygląda nieco inaczej.

Aby link tematyczny, faktycznie i praktycznie nim był trzeba spełnić parę podstawowych wymogów. Pokażę to na przykładzie, wcześniej ustalając parę rzeczy. Są dwie strony. Strona A linkuje do strony B. Strona A jest witryną o rowerach, która posiada linki przychodzące z anchorem „rowery”, w title ma słowo „rowery”, w treści strony słowo „rowery” powtarza się parę razy i jest wyróżnione znacznikiem strong. Strona ma wysoki TrustRank i PageRank(powiedzmy 4). Strona B jest stroną o rowerach, do której nie prowadzą jeszcze żadne linki przychodzące, ma słowo „rowery” w title i stara się o wysoką pozycję na tę frazę w wyszukiwarce.
Gdy strona A zamieści u siebie linka z anchor textem „rowery” do strony B, będzie to link bardzo tematyczny, który bardzo mocno zadziała na pozycję strony B w wyszukiwarce pod słowo „rowery”. Natomiast! Jeżeli zamieści linka z anchorem „fajna strona o rowerach” nadal będzie to link tematyczny, ale nie wpłynie już w tak dużym stopniu na pozycję strony pod tą konkretną frazą.

3. Jak bardzo różni się moc linków tematycznych od nietematycznych?
Nie bardzo się różni ta moc. Chyba, że rozpatrujemy przypadek prawdziwego linka tematycznego, który opisałem w punkcie drugim. Ten z rowerami. Wtedy moc jest zupełnie inna. Ale ciężko znaleźć takie przykłady w świecie pozycjonerów, dlatego lepiej nad tym się za bardzo nie rozwodzić. Link tematyczny i nietematyczny mają bardzo podobną moc – przynajmniej na razie.

4. Czy linki tematyczne są opłacalne dla pozycjonerów?
Nie są. Stworzenie dobrej strony o tematyce odpowiadającej stronie klienta jest trudne i przede wszystkim pieniędzo żerne. A gdy klient nie jest chętny do płacenia dużych pieniędzy nie ma wyjścia. Cięciem kosztów jest korzystanie z ogólnotematycznego zaplecza, które daje równie dobre efekty.

5. Czy istnieją kary za linki nietematyczne?
Ja nie spotkałem się jeszcze z karą za linki nietematyczne. Byłoby to działanie trochę bezsensowne :)

6. Jakie znaczenie może mieć tematyczność linków dla przyszłości SEO?
Myślę, że znaczenie tego typu linków będzie rosło. Niestety algorytmy rozwijają się coraz bardziej i cały czas technologia idzie do przodu. Warto powoli budować tematycznie związane ze sobą sieci, które przeplatają się przede wszystkim ruchem użytkowników, bo to jest przecież podstawą działań pozycjonerów – zdobycie ruchu. A gdy kilkanaście serwisów może trafiać do tej samej grupy docelowej, to czemu nie?

Sam zadałem sobie pytania, sam sobie na nie odpowiedziałem ;)

Temat uważam nadal za otwarty i nie skończę dzisiejszego wpisu kultowym już: „I wszystko.” Zapraszam natomiast do dyskusji ponieważ może być ona bardzo interesująca. Chętnie poznam jeszcze więcej przykładów stron, którym tematyczność pomogła, a może zaszkodziła, albo zwyczajnie nie przyniosła żadnych korzyści ani strat. Chętnie porozmawiam jeszcze o tematyczności, ponieważ czuję ostry niedosyt :)

Więc zapraszam do dyskusji!

13 komentarzy do “Tematyczność linków w SEO”

  1. Ciekawe, twierdzisz że zaplecze ogólnotematyczne jest równie skuteczne, co te tematyczne z punktu widzenia wyszukiwarek? Wydaje mi się, że algorytm uczynił już pierwsze kroki w kierunku sprawdzania tematyczności.
    Pozdrawiam

  2. ee5, tak mając na myśli pierwszy przykład strony opisanej w punkcie drugim. Drugi przykład już byłby zdecydowanie bardziej skuteczny, jednak jest on bardzo kosztowny i ciężki w realizacji.

  3. Bardzo ciekawy temat. Sam się właśnie na tym zastanawiałem, bo wykonuje zaplecza. Rodzi się pyta, czy jest sens tworzenia zaplecza tematycznego?

  4. Otóż to KNS,
    czy jest sens? W tej chwili myślę, że nie. Ale nie wiemy czym zaskoczy nas google za miesiąc czy rok. Jeżeli wykonujesz zaplecze pod konkretny projekt warto jest zadbać o pewny procent dobrego tematycznego zaplecza. Wg mnie zaplecze tematyczne nabiera mocy dopiero po pewnym okresie czasu i naprawdę dobrym podlinkowaniu. Tworząc zaplecze tematyczne trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów jak dopasowanie fraz do strony pozycjonowanej, linkowanie dokładnie tych samych fraz itd. Jest to o wiele kosztowniejsze tym bardziej jeżeli zamierzamy pozycjonować dużą stronę, czy nawet portal.

  5. Wiesz… dla mnie to jest normalne. Pozycjonując stronkę o grze Metin2 tworzę zaplecze właśnie o tej grze, wtedy w treści mogę dać linki z dokładnym anchorem, który mnie interesuje. Chociaż na jednej z moich stron linkuje właśnie z około 40 domen (każda inna tematyka, 15 podstron) i nie widzę żadnych problemów. Tyle, że kilka z nich poleciało z Google być może za te nietematyczne linki. Zaplecze tematyczne wygląda bardziej naturalnie – to chyba dobre słowo, którego każdy będzie miał swoją definicję :D

  6. „Tyle, że kilka z nich poleciało z Google być może za te nietematyczne linki.”
    to raczej niemożliwe. Musiał być inny powód, poszukaj dokładnie ;)

    Jeżeli chodzi o Twój przykład to jest jeszcze w miarę zrozumiały. Ale jak pisałem we wpisie na link tematyczny składa się title, anchor, słowa kluczowe danej podstrony czy strony, więc trochę tego jest. A weź na przykład sklep internetowy. Ile trzeba zrobić stron i podstron aby było zaplecze tematyczne i to jeszcze zakładając, że bawimy się w pozycjonowanie produktów?

    Właśnie ;) A ile Ty fraz pozycjonujesz na swojej stronie? Wyobraź sobie że do każdej frazy tworzysz nową stronę, dbasz o nią i linkujesz ją i powtarzasz taki schemat parę razy, aby w końcu mieć te w jak największym procencie tematyczne linki…

  7. Hmm, a mnie zawsze nurtowała jedna rzecz.
    Mam dwie strony, które pozycjonuję (tylko dwie strony i są to moje witryny, dla innych nic nie robię).
    Założmy, ze jedna z nich ma tematykę turystyczną, druga filmową.
    Interesuje mnie przede wszystkim strona turystyczna, pozycjonuję główną na frazę „tanie podroze ; podroze, podrozowanie”, poza tym pozycjonuje kategorie – „tanie noclegi,noclegi,co warto zobaczyc” oraz łapie ruch z long taila (to przykład wymyślony).
    I teraz tak:
    jak mam robić zaplecze? Pomyślałem sobie tak: zrobie sobie mini stronkę np o Hiszpanii, opisze walory turystyczne, postów pare napisze itd itd. Moje pytanie: jak linkować z takiej strony zaplecza? Tylko z treści każdej postrony inny link, czy moge np walnąć sobie w topie na każdej postronie takiej strony zapleczowej link z najbardziej interesującym mnie anchorem do najtrudniejszej frazy – czyli „podróżowanie” ?
    Link będzie tematyczny, wszystkie linki na bank tematyczne będą, ale jak je umieszczać?

  8. Witaj Danielu,
    tak naprawdę to w jaki sposób będziesz linkował zależy tylko i wyłączni od Ciebie i od Twoich preferencji. Ja postaram się przedstawić Ci mniej więcej wady/zalety poszczególnego rodzaju linkowania.

    Otóż tworząc stronę zaplecze proponuję Ci tworzyć ją pod konkretne hasła. Podałeś przykładową frazę: tanie noclegi. Jeżeli myślisz o wybiciu się na nią, stwórz bloga dla konkretnych fraz, w którego title będzie fraza przykładowa: „tanie noclegi w Lubinie” i z frazą tanie noclegi będziesz linkować do strony pozycjonowanej, czy do jej kategorii, albo może nawet podstron. Dzięki temu uzyskasz mocny link pod konkretną frazę jednak niewiele on pomoże dla podniesienia pozycji podstron – taki sposób stosuje się bardziej dla wzmocnienia domeny głównej i ogólnej jej siły.

    Jeżeli myślisz o wypozycjonowaniu podstron warto stworzyć ogólnego bloga o podróżowaniu czy czymś takim i pod każdym postem linkować do różnych podstron z różnymi anchorami. Jest to sposób skuteczny jednak w przypadku wykrycia przez moderatora wyszukiwarki strona(zapleczowa) wpada od razu w filtr i w większości przypadków jej moc jaką przekazywała linkowi jest wyzerowana.

    Jeżeli mogę jeszcze coś doradzić, to proponowałbym nawiązać współpracę jeszcze z kimś w tej branży, ponieważ tworzenie jednej strony zapleczowej dla jednego linka to wg mnie marnotrawstwo mocy jaką może dać jedna domena. Warto w takim przypadku zastanawiać się nad wymianą linków i tak dalej.

    Temat jest bardzo szeroki tak naprawdę i mógłbym przedstawić Ci jeszcze kilkadziesiąt możliwości, więc gdybyś był zainteresowany większa wiedzą – daj znać ;)

Możliwość komentowania została wyłączona.