Przejdź do treści

Tematyczność linków w SEO

  • przez

Wiele się mówi o linkowaniu, takim i takim. A jest linkowanie wewnętrzne, jest linkowanie zewnętrzne, mówi się też czasami o linkowaniu naturalnym. A my wiemy, że link linkowi nierówny i pasowałoby dowiedzieć się coś więcej na temat tematyczności linków.

Jak wiemy moc linka zależy od wielu czynników. Jak również wiemy jednym z tych czynników jest tematyczność linka. I w tym miejscu warto zadać sobie parę pytań:

  1. Czym tak naprawdę jest tematyczność linka?
  2. Jak wygląda link tematyczny?
  3. Jak bardzo różni się jego moc od linków nietematycznych?
  4. Czy linki tematyczne są opłacalne dla pozycjonerów?
  5. Czy istnieją kary za nietematyczne linki?
  6. Jakie znaczenie może mieć tematyczność linków dla przyszłości SEO?

Zanim koślawie spróbuję udzielić odpowiedzi na te pytania, możecie odpalić sobie na nowej stroni link do bardzo ciekawego raportu na temat czynników wpływających na pozycję w google i przelecieć wszystko, bo stamtąd podebrałem trochę informacji do tego wpisu. Można powiedzieć, że skondensowałem informacje, które tam się znajdują i przedstawiłem najważniejsze wg mnie rzeczy. Mimo wszystko polecam lekturę całości, gdy ktoś znajdzie trochę wolnego czasu :)

1. Czym tak naprawdę jest tematyczność linka?
Bardzo ciężko jest sprecyzować tematyczność linka. Chodzi mniej więcej o to, aby strony podobne tematycznie do siebie linkowały wzajemnie, a witryny zupełnie odmienne nie miały między sobą żadnego powiązania. Tematyczność linka dotyczy również samego anchor textu. Ale o tym w kolejnym punkcie.

2. Jak wygląda link tematyczny?
Link tematyczny jest przede wszystkim zamieszony na witrynie o bardzo podobnym profilu, np.: strona o piłce nożnej linkuje do klubu piłkarskiego. W teorii ten link jest linkiem tematycznym. W praktyce link tematyczny wygląda nieco inaczej.

Aby link tematyczny, faktycznie i praktycznie nim był trzeba spełnić parę podstawowych wymogów. Pokażę to na przykładzie, wcześniej ustalając parę rzeczy. Są dwie strony. Strona A linkuje do strony B. Strona A jest witryną o rowerach, która posiada linki przychodzące z anchorem „rowery”, w title ma słowo „rowery”, w treści strony słowo „rowery” powtarza się parę razy i jest wyróżnione znacznikiem strong. Strona ma wysoki TrustRank i PageRank(powiedzmy 4). Strona B jest stroną o rowerach, do której nie prowadzą jeszcze żadne linki przychodzące, ma słowo „rowery” w title i stara się o wysoką pozycję na tę frazę w wyszukiwarce.
Gdy strona A zamieści u siebie linka z anchor textem „rowery” do strony B, będzie to link bardzo tematyczny, który bardzo mocno zadziała na pozycję strony B w wyszukiwarce pod słowo „rowery”. Natomiast! Jeżeli zamieści linka z anchorem „fajna strona o rowerach” nadal będzie to link tematyczny, ale nie wpłynie już w tak dużym stopniu na pozycję strony pod tą konkretną frazą.

3. Jak bardzo różni się moc linków tematycznych od nietematycznych?
Nie bardzo się różni ta moc. Chyba, że rozpatrujemy przypadek prawdziwego linka tematycznego, który opisałem w punkcie drugim. Ten z rowerami. Wtedy moc jest zupełnie inna. Ale ciężko znaleźć takie przykłady w świecie pozycjonerów, dlatego lepiej nad tym się za bardzo nie rozwodzić. Link tematyczny i nietematyczny mają bardzo podobną moc – przynajmniej na razie.

4. Czy linki tematyczne są opłacalne dla pozycjonerów?
Nie są. Stworzenie dobrej strony o tematyce odpowiadającej stronie klienta jest trudne i przede wszystkim pieniędzo żerne. A gdy klient nie jest chętny do płacenia dużych pieniędzy nie ma wyjścia. Cięciem kosztów jest korzystanie z ogólnotematycznego zaplecza, które daje równie dobre efekty.

5. Czy istnieją kary za linki nietematyczne?
Ja nie spotkałem się jeszcze z karą za linki nietematyczne. Byłoby to działanie trochę bezsensowne :)

6. Jakie znaczenie może mieć tematyczność linków dla przyszłości SEO?
Myślę, że znaczenie tego typu linków będzie rosło. Niestety algorytmy rozwijają się coraz bardziej i cały czas technologia idzie do przodu. Warto powoli budować tematycznie związane ze sobą sieci, które przeplatają się przede wszystkim ruchem użytkowników, bo to jest przecież podstawą działań pozycjonerów – zdobycie ruchu. A gdy kilkanaście serwisów może trafiać do tej samej grupy docelowej, to czemu nie?

Sam zadałem sobie pytania, sam sobie na nie odpowiedziałem ;)

Temat uważam nadal za otwarty i nie skończę dzisiejszego wpisu kultowym już: „I wszystko.” Zapraszam natomiast do dyskusji ponieważ może być ona bardzo interesująca. Chętnie poznam jeszcze więcej przykładów stron, którym tematyczność pomogła, a może zaszkodziła, albo zwyczajnie nie przyniosła żadnych korzyści ani strat. Chętnie porozmawiam jeszcze o tematyczności, ponieważ czuję ostry niedosyt :)

Więc zapraszam do dyskusji!

13 komentarzy do “Tematyczność linków w SEO”

  1. Jestem jak najbardziej tym zainteresowany. Chodzi o to, że mam tylko 2 swoje stronki, które są dla mnie tak jakby drugą pensją. Tylko tymi stronami się zajmuję i niestety nie mam możliwości testowania jakiś rozwiązań itd :)
    Będziemy dyskutować tutaj w komentarzach, a może mailowo? :)

  2. Danielu to już od Ciebie zależy ;)
    Może napisz mi e-mail, najwyżej jak będzie coś wartego przekazania czytelnikom to jeżeli się zgodzisz opublikuję tutaj parę informacji, które mogą się naprawdę przydać ;)

    Czekam więc na pytania,
    Pozdrawiam!

Możliwość komentowania została wyłączona.